Aksionet e bankave në Azi dhe Evropë kanë rënë, pavarësisht sigurimit nga presidenti amerikan se sistemi financiar i Amerikës është i sigurt pas rënies së dy huadhënësve amerikanë.

Rënia vjen pasi autoritetet u zhvendosën për të mbrojtur depozitat e klientëve kur ranë Banka e Silicon Valley (SVB) dhe Signature Bank me bazë në SHBA.

Joe Biden premtoi se do të bëjë “çfarëdo që është e nevojshme” për të mbrojtur sistemin bankar. Por investitorët kanë frikë se huadhënësit e tjerë mund të goditen sërish nga pasojat.

Të martën, indeksi i aksioneve të Topix Banks të Japonisë ra me më shumë se 7%, duke e vënë atë në rrugën e duhur për ditën e tij më të keqe në më shumë se tre vjet.

Aksionet e Mitsubishi UFJ Financial Group, huadhënësi më i madh i vendit për nga aktivet, ranë me 8.1% në tregtimin e mesditës aziatike.

Të hënën, Santander e Spanjës dhe Commerzbank e Gjermanisë panë që çmimet e aksioneve të tyre u ulën me më shumë se 10% në një moment.

Një varg bankash më të vogla amerikane pësuan humbje edhe më të mëdha se homologët evropianë, pavarësisht se siguruan klientët se kishin më shumë se mjaftueshëm likuiditet për t’u mbrojtur nga goditjet.

Paqëndrueshmëria ka çuar në spekulime se Rezerva Federale e Amerikës tani do të ndalojë planet e saj për të vazhduar rritjen e normave të interesit, të dizajnuara për të zbutur inflacionin.

Zoti Biden tha se njerëzit dhe bizneset që kishin depozituar para në Silicon Valley Bank do të mund të kenë akses në të gjitha paratë e tyre nga e hëna, pasi qeveria ndërhyri për të mbrojtur plotësisht depozitat e tyre.

Shumë klientë biznesi ishin përballur me mundësinë e mospagimit të stafit dhe furnitorëve pasi fondet e tyre ishin ngrirë.

Korrespondenti i BBC për Teknologjinë në Amerikën e Veriut, James Clayton, foli me njerëzit që rrinin në radhë gjatë gjithë ditës jashtë degës së SVB në Menlo Park, Kaliforni, për të hyrë në fondet e tyre.

Duke qenë se banka nuk po ofronte më transferta bankare, ata po i nxirrnin paratë e tyre në çeqe arkë.

Si ra Banka e Silicon Valley?
Banka Silicon Valley – e specializuar në kreditimin e kompanive të teknologjisë – u mbyll nga rregullatorët amerikanë të cilët konfiskuan asetet e saj të premten. Ky ishte dështimi më i madh i një banke amerikane që nga kriza financiare në 2008.

Ajo ishte përpjekur të mblidhte para për të mbyllur një humbje nga shitja e aseteve të prekura nga normat më të larta të interesit. Fjala për problemet i bëri klientët të garojnë për të tërhequr fonde, duke çuar në një krizë të parave.

Autoritetet të dielën morën gjithashtu Signature Bank në Nju Jork, e cila kishte shumë klientë të përfshirë në kripto dhe shihej si institucioni më i cenueshëm ndaj një banke të ngjashme.

Zoti Biden premtoi se mbulimi i depozitave nuk do t’u kushtonte asgjë taksapaguesve dhe në vend të kësaj do të financohej nga tarifat që rregullatorët u ngarkojnë bankave.

Si pjesë e përpjekjeve për të rivendosur besimin, rregullatorët amerikanë zbuluan gjithashtu një mënyrë të re për bankat për të marrë hua fonde emergjente në një krizë.

Megjithatë, ekziston shqetësimi se dështimet, të cilat erdhën pas rënies së një huadhënësi tjetër amerikan, Silvergate Bank, javën e kaluar, janë një shenjë e telasheve në firmat e tjera.

Paul Ashworth i Capital Economics tha se autoritetet amerikane “kishin vepruar në mënyrë agresive për të parandaluar zhvillimin e një infeksioni”.

Danni Hewson, kreu i analizës financiare në agjentët e aksioneve AJ Bell, tha: “Nxitimi i parë i lehtësimit është zëvendësuar nga shqetësimet e vogla se epoka e normave të larta mund të jetë më e vështirë për disa banka sesa ishte menduar më parë.

“Në SHBA, aksionet e bankave ranë pavarësisht premtimit të Joe Biden se “çfarëdo që të nevojitet” do të kryhet për të parandaluar rënien domino.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb