Të paktën katër persona janë vrarë dhe më shumë se 300 të tjerë kanë mbetur të plagosur pasi një tribunë e fanatikëve të apasionuar pas përballjeve me dema në Kolumbinë qendrore , u shemb ditën e djeshme.

Pamjet e publikuara në rrjet nga stadiumi në El Espinal tregojnë tribunën trekatëshe prej druri të mbushur me spektatorë, teksa shkëputet dhe krijon një grumbull njerëzish që vrapojnë të shpëtojnë kokën.

Ndërkohë një dem ende vazhdon të endet nëpër skenë ndërsa njerëzit ikni nga rrënojat.

Ngjarja tradicionale “corraleja” përfshinte anëtarët e publikut që hynin në ring për të angazhuar demat dhe ishte pjesë e festimeve të festivalit popullor San Pedro.

“Të vdekurit përfshijnë dy gra, një burrë dhe një fëmijë”, tha guvernatori i Tolima, Jose Ricardo Orozco.

Zyrtari shëndetësor i rajonit tha se spitalet kishin trajtuar 322 persona nga të cilët katër janë ende nën kujdes intensiv. Presidenti në largim Ivan Duque tha se do të niste një hetim për ngjarjen, ndërsa presidenti i zgjedhur Gustavo Petro u kërkoi zyrtarëve vendas të ndalonin evente të tilla.

“U kërkoj kryetarëve të bashkive të mos lejojnë më shumë ngjarje që përfshijnë vdekjen e njerëzve ose kafshëve”, tha ai.

Orozco tha se autoriteti i tij rajonal do të lëvizte me hapa ligjorë për të ndaluar koralejat, duke thënë se ato ishin të rrezikshme dhe mizore ndaj kafshëve.

Ndërkohë, udhëheqësi i ardhshëm i Kolumbisë, Petro njihet si personi që ndaloi ndeshjet me dema në tribunën kryesore të demave të kryeqytetit të Kolumbisë, Bogota, gjatë qëndrimit të tij si kryebashkiak i qytetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: