Pavarësisht vdekjes së saj të parakohshme,  Princesha Diana  konsiderohet ende një nga gratë më elegante në botë dhe ndërsa shumë nga paraqitjet u bënë kryefjalë si pamja e përsosur atletike dhe një fustan fantastik dasme, kishte një pamje që katapultonte shtypin duke tërhequr vëmendjen pozitive.

Kjo pamje përbëhet nga një fustan i projektuar nga Emanuel, ku vajza e re Diana Spencer zgjodhi të vishte në paraqitjen e saj të parë zyrtare me Princin Charles për të marrë pjesë në Koncertin e Bamirësisë Gala në Goldsmith’s Hall në Londër, në maj 1981.  , disa muaj para dasmës së tyre.  Ishte një tualet mbresëlënës, fustan pa rrip me një bel të ngushtë, plot me gëzhoja dhe një dekolte shpërthyese.  Kjo zgjedhje e veçantë u prit dhe “u dashurua” shumë nga shtypi për shkak të guximit të saj dhe shënoi pamjen e virgjër të një ikone të vërtetë mode.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Diana ra në dashuri me veshjen dhe asaj nuk i interesonte nëse dikush tjetër e kishte veshur tashmë në një ngjarje bamirësie.  “Ne as nuk mendonim se veshja ishte e përshtatshme për këtë rast, thjesht menduam se dukej e mrekullueshme”, tha dizajnerja Elisabeth Emanuel.

Zgjedhja bëri bujë, me shumë letra që arrinin në studion e stilistes Emanuels ku thuhej se veshja ishte zbuluese.  “Ne nuk kishim menduar se çfarë do të ndodhte kur Diana zbriti nga makina dhe u përkul”, tha ajo.  Sidoqoftë, ata gjithashtu morën shumë komplimente, përfshirë Lord Snowdon, i cili tha se Princesha Diana dukej mrekullisht e bukur.  Elizabeth Emanuel gjithashtu shtoi se veshja ishte një moment i rëndësishëm në stilin e princeshës, pasi evoluoi dhe kaloi nga rrobat e lezetshme rinore në diçka më të rritur dhe elegante.  “Ne kemi parë lindjen e një ikone të modës para syve tanë,” shton ai.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb