Të martën, Ministria e Financave e Francës publikoi një listë të detajuar të aseteve ruse me vlerë 23.7 miliardë euro ose 25.6 miliardë dollarë të cilat i ka ngrirë që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Asetet që i përkasin Bankës Qendrore Ruse, për të cilat ministria thotë se kanë vlerë 22.8 miliardë euro, përbëjnë pjesën më të madhe të aseteve të ngrira.

Lista e aseteve përfshin gjithashtu 33 prona të paluajtshme me një vlerë të kombinuar blerjeje prej 573.6 milionë euro, duke përfshirë një numër adresash në Antibes, Saint-Jean-Cap-Ferrat dhe Saint-Tropez në rivierën franceze, dhe 178 miliardë euro në Aktivet e ngrira bankare u renditën gjithashtu, së bashku me tre jahte me vlerë më shumë se 125 miliardë euro, gjashtë helikopterë me vlerë më shumë se 60 milionë euro dhe tre vepra arti me vlerë 7 milionë euro.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb