Rusia nuk ka në plan të “mbyllë dritaren” ndaj Evropës, tha Kremlini.

Pavarësisht se marrëdhëniet midis Moskës dhe Perëndimit kanë rënë në nivele të reja pas pushtimit të Ukrainës, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov këmbënguli: “Ne nuk po planifikojmë të mbyllim asgjë”.

Fraza “dritare drejt Evropës” i referohet Pjetrit të Madh, perandorit të parë të Rusisë që sundoi për më shumë 40 vjet deri në vitin 1725. Javën e ardhshme shënon 350-vjetorin e lindjes së tij.

Peskov tha se Presidenti Putin e vlerësonte shumë rolin e Pjetrit të Madh pasi ai kishte njohuri të thella të historisë.

Rusia ka kritikuar vendimin e SHBA-së për të armatosur Ukrainën me sisteme artilerie më të avancuara, duke akuzuar Uashingtonin se “i ka hedhur benzinë ​​zjarrit” – por thotë se kjo nuk do të ndryshojë rrjedhën e luftës.

“Pompimi i armëve (perëndimore) në Ukrainë nuk i ndryshon të gjithë parametrat e operacionit special,” u tha Peskov gazetarëve në një telefonatë konferencë.

“Qëllimet e saj do të arrihen, por kjo do të sjellë më shumë vuajtje në Ukrainë”.

Luftimet e ashpra vazhdojnë në Ukrainën lindore, ku zyrtarët pranojnë se 80% e qytetit të madh industrial të Severodonetsk tani është në duart e Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: