Cristiano Ronaldo është një nga futbollistët më të mirë në histori. Ai admirohet për fizikun e tij dhe formën që paraqet, edhe pse është plot 36 vjeç.

Sulmuesi i Juventus, ndjek një dietë strikte dhe një jetesë të disiplinuar për të ruajtur formën e mirë, që shpërblehet më pas me rezultate mbi normalen në fushë.

Nga gjumi pesë herë në ditë deri tek investimi në një dhomë krioterapie prej 50,000 eurosh, më poshtë ju sjellim disa sekretet e tij për të mbajtur trupin në formë të mirë.

Gjashtë vakte në ditë – me raste edhe pica!

Duke zbërthyer këshillat e tij kryesore të fitnesit, Ronaldo thotë se çelësi i suksesit të tij është një dietë e pasur me proteina dhe deri në gjashtë vakte në ditë.

“Nëse stërviteni rregullisht është e rëndësishme të mbani nivelet e larta të energjisë për të ushqyer trupin tuaj për performancë më të mirë”, shpjegoi ai në një prezantim të gamës së tij të brendshme ‘CR7’ në vitin 2015.

“Unë kam një dietë të pasur me proteina, me shumë karbohidrate, fruta dhe perime, dhe shmang ushqimet me sheqer”, shtoi ai.
Duke ngrënë çdo tre deri në katër orë, ai fillon ditën e tij me një mëngjes të larmishëm që përmban djathë, proshutë, kos me pak yndyrë, fruta ose avakado.

Kur del në restorante, ai është i pjesshëm me biftekun dhe sallatat, ndërsa ai e konsideron pulën si “magjike” për shkak të niveleve të larta të proteinave dhe përmbajtjes së ulët të yndyrës.

Pjata e tij e preferuar është produkti kryesor portugez i quajtur “Bacalhau a Bras”, i cili kombinon vezët e fërguara me patatet e skuqura dhe copëzat e merlucit të kriposur.

Në të vërtetë, sipas kuzhinierit të ekipit kombëtar portugez, Luis Lavrador, Ronaldo ka një dashuri të veçantë për peshkun e freskët.
Duke folur për Le10Sport, Lavrador tha: “Ronaldo ha të gjitha llojet e pjatave, si atlet përgjegjës që është, por ajo që i pëlqen më shumë është peshku, kryesisht peshku shpatë dhe levreku”.

Sidoqoftë, pesë herë fituesi i Topit të Artë herë pas here i jep vetes një natë pushimi nga dieta strikte.

Ai një herë zbuloi: “Sigurisht, nuk jam (100% i disiplinuar) çdo ditë. Ndonjëherë unë ha pica me djalin tim. Sepse nëse jo, do të mërzitem”.

Ai është një nga futbollistët më aktivë në fushën e stërvitjes – por regjimi i fortë i fitnesit të Ronaldos nuk ndalet këtu.

Shtëpia e tij e jashtëzakonshme ka një palestër dhe pishinë personale, dhe i varuri nga stërvitja poston rregullisht fotografi të tij duke bërë sport shtesë apo duke bërë pompa.

Ylli thotë se sekreti për të qëndruar i motivuar është të “përzieni llojet e sportit”.

Krahas stërvitjes me pesha, ai gëzon ushtrime kardiovaskulare si vrapimi dhe vozitja, dhe seancat e ‘pilates’ që ndihmojnë në forcimin
trupit dhe mendjes.

“Është e pashmangshme të siguroheni që së pari të ngrohni trupin tuaj për të shmangur dëmtimet”, thekson portugezi.

“Në stërvitje ne bëjmë disa xhiro rreth fushës, ushtrime shtrirëse dhe ngrohje të ndryshme nga kardio”, shpjegon ai.

“Sigurohuni që të bëni diçka të ngjashme në stërvitjen tuaj, edhe nëse është vrapimi në palestër ose ngrohja nga një shëtitje rutinore
me biçikletë”, thotë Ronaldo.

Për dashamirët e sportit, ai rekomandon përfshirjen e stërvitjeve me intensitet të lartë – si ushtrimet e vrapimit me shpejtësi – në çdo
stërvitje për të pasqyruar përvojën e ditës së ndeshjes.

Ai gjithashtu thotë se edhe nëse nuk mund të gjeni kohë për të zbritur në palestër, duhet të “përshtateni në stërvitje kudo që të keni mundësi”.

“Ju mund të bëni një stërvitje të muskujve të barkut në dhomën tuaj të gjumit kur zgjoheni në mëngjes ose para se të shkoni në shtrat”, thotë ai. “Nëse e futni në rutinë atëherë e bën më të lehtë pasi do të bëhet një zakon”, thotë futbollisti.
Një armë sekrete në arsenalin e tij që nuk do të jetë në dispozicion për tifozët e rastësishëm të fitnesit është dhoma e krioterapisë prej 50,000 funtesh e Ronaldos.

Ylli investoi në pajisje për të qetësuar dhimbjen e muskujve, ndrydhjet dhe ënjtjet pas një loje.

Ai përfshin qëndrimin në dhomë për tre minuta pasi azoti i lëngshëm i ul temperaturat deri në 200 gradë celcius.
Përndryshe, ai gjithashtu gëzon një zhytje 20 -minutëshe në një banjë të nxehtë – e cila tingëllon pak më e kuptueshme.
Nuk pin alkool, por vetëm lëngje frutash

Ronaldo ka qenë strikt me dietën që nga viti 2005 – jo vetëm për të mbajtur nën kontroll dietën e tij, por edhe për shkak të historisë së tij tragjike familjare.

Babai i sulmuesit, Dinis Aveiro, vdiq në moshën 52 -vjeçare si pasojë e një beteje me alkoolin, dhe nëna e tij, Dolores, ka thënë se vdekja tronditëse kishte një efekt të madh te futbollisti i ri teksa ai po rritej.

“Cristiano ka parë se çfarë mund të bëjë pija dhe droga për njerëzit pranë tij dhe kjo është pjesë e arsyes pse ai është bërë ai që është sot”, tha ajo.

“Ajo që ndodhi me familjen tonë shpjegon pse Cristiano nuk ka vese. Ai nuk pi duhan dhe nuk pi drogë. Varësia e tij është futbolli”, thotë nëna e futbollistit.
Duke u larguar plotësisht nga alkooli, Ronaldo në vend të kësaj shijon kafe dhe lëng të freskët, sipas kuzhinierit Lavrador.

Ai preferon lëngje të freskëta nga: dardha, molla dhe ananasi e deri tek mango dhe luleshtrydhe me banane.
Ronaldo gjithashtu përdor pije sportive për ta ndihmuar atë në stërvitje.

“Unë qëndroj i hidratuar me një pije sportive që më jep energji për stërvitje dhe ndeshje”, tha ai.

“Ka një përzierje të karbohidrateve që rrit qëndrueshmërinë dhe është më e ulët se sa shumë pije të tjera sportive në sheqer. Ai gjithashtu përmban elektrolite për të ndihmuar me hidratimin dhe vitaminë B12 që lufton lodhjen”.
Pesë herë gjumë brenda ditës dhe jo qëndrim zgjuar natën vonë

Një dietë e mirë dhe stërvitje e çmendur mund të shkojnë dëm pa një gjumë të mirë.

Ronaldo ka punuar me konsulentin e gjumit Nick Littlehales, i cili këshillon klientët që të bëjnë pesë herë sy gjumë në ditë dhe të largohen nga pajisjet elektronike natën vonë.

Duke folur për Independent, Littlehales shpjegoi se si një orë e gjysmë para se sportisti të shkojë në shtrat, ai e fikë telefonin e tij dhe ndalon së shikuari televizor apo ndonjë ekran tjetër.

Kjo ndalon ‘dritën blu’ të emetuar nga pajisjet që të shtypin melatoninën e hormonit të gjumit.
Littlehales gjithashtu rekomandon të flini në çarçafë të freskët dhe të largoheni nga fjetja në pozicionin e barkut.
Ronaldo shton: “Gjumi i duhur është me të vërtetë i rëndësishëm për të përfituar sa më shumë nga stërvitjet”.

“Unë shkoj në shtrat herët dhe zgjohem herët, veçanërisht para ndeshjeve. Gjumi ndihmon muskujt të shërohen, gjë që është me të vërtetë e rëndësishme”, thotë ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb