Gjermania ka bërë gabime në politikat e saj që synojnë të kundërshtojnë ngrohjen globale, tha sot ministri i Ekonomisë, Peter Altmaier, duke bërë thirrje që rruga e vendit drejt emetimeve neto zero karbonit të jetë e pakthyeshme.

“Angazhimi i Gjermanisë për të përjashtuar plotësisht qymyrin, Marrëveshja e Gjelbër e BE-së dhe çmimi i ri për dyoksidit e karbonit tregojnë se qeveria po e merr seriozisht ngrohjen globale”, tha Altmaier.

“Gjatë muajve në vazhdim, ne duhet të sigurohemi që rruga drejt neutralizimit të karbonit të bëhet e pakthyeshme”, shtoi ai.

BE është zotuar të realizojë neutralitetin klimatik deri në vitin 2050, duke nënkuptuar emetime neto zero të gazrave serrë deri atëherë.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb