Friedrich Merz-i pason Armin Laschet-in në krye të Bashkimit Kristjandemokrat, CDU. Sekretari i Përgjithshëm i CDU, Paul Ziemiak njoftoi në një konferencë shtypi se Merz-i kishte marrë 62.1 për qind të votave në votimin e anëtarëve. Konkurrenti i tij Norbert Röttgen mori 25.8% të votave dhe Helge Braun 12.1%.

Merz-i tani do të emërohet kryetar i partisë në kongresin federal të CDU-së, më 21 dhe 22 janar. Sipas informacioneve të CDU-së, në votim morën pjesë pothuajse dy të tretat e rreth 400.000 anëtarëve të partisë.

Kryetari i CSU-së bavareze, Markus Söder shkroi në Tëitter se ai dhe partia e tij gëzohen për bashkëpunimin e ardhshëm. Ish-kryetari i partisë E Majta Riexinger tha se me zgjedhjen e Merzit ishte e qartë se CDU-ja do të pozicionohej shumë në të djathtë. Por kthimi në vitet neoliberale tetëdhjetë nuk është përgjigje për çështjet e kohës, tha ai.

Armin Laschet-i e kishte vënë në dispozicion postin e tij pas humbjes së zgjedhjeve federale në shtator. Röttgen-i dhe Merz-i konkuruan për postin e kryetarit të CDU-së në fillim të këtij viti – dhe humbën ndaj Laschet-it në një kongres partie atëherë. Për Merz-in, kjo është përpjekja e tretë për të kryesuar partinë, pasi 66-vjeçari humbi në vitin 2018 përballë Annegret Kramp-Karrenbauer-it, pasardhëses së ish-kryetares së CDU-së dhe ish-kancelares gjermane Angela Merkel.

 

Friedrich Merz

Friedrich Merz është një avokat dhe politikan gjerman. Anëtar i Unionit Kristian Demokrat (CDU), ai shërbeu si deputet i Parlamentit Evropian (PE) nga viti 1989 deri në 1994 dhe si anëtar i Bundestagut nga viti 1994 deri në 2009, ku kryesoi grupin parlamentar të CDU/CSU nga viti 2000. deri në vitin 2002. Ai u kthye në Bundestag në vitin 2021.

Merz iu bashkua krahut të të rinjve të CDU-së në vitin 1972 dhe njihet si anëtar i Paktit të Andeve, një rrjet i fuqishëm i formuar nga anëtarë të krahut rinor të CDU-së në vitin 1979 gjatë një udhëtimi në Ande . Pas mbarimit të shkollës juridike në 1985, ai punoi si gjyqtar dhe avokat i korporatës përpara se të hynte në politikë me kohë të plotë në 1989, kur u zgjodh në Parlamentin Evropian . Pasi shërbeu një mandat, ai u zgjodh në Bundestag , ku u vendos si eksperti kryesor i politikave financiare në CDU. Ai u zgjodh kryetar i grupit CDU/CSU në të njëjtin vit kur Angela Merkel u zgjodh kryetare e CDU-së dhe në atë kohë ata ishin rivalët kryesorë për udhëheqjen e partisë.

Në vitin 2002, ai duhet të largohet si lider i opozitës në favor të Merkelit dhe gradualisht u tërhoq nga politika, duke u fokusuar në karrierën e tij ligjore dhe duke u larguar tërësisht nga parlamenti në vitin 2009, deri në kthimin e tij në parlament në vitin 2021. Në 2004 ai u bë këshilltar i lartë me Mayer Brown , ku ai është fokusuar në bashkimet dhe blerjet, bankat dhe financat, dhe pajtueshmërinë. Ai ka shërbyer në bordet e kompanive të shumta.

Në vitin 2018, ai njoftoi rikthimin e tij në politikë. Ai ishte një kandidat në zgjedhjet e lidershipit të CDU- së 2018 , duke u renditur e dyta pas Annegret Kramp-Karrenbauer ;ai kandidoi përsëri në zgjedhjet e para të lidershipit 2021 , duke u vendosur i dyti pas Armin Laschet .

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: