Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim e ka cilësuar nëj hap të rëndësishëm për Reformën në Drejtësi dekretimin egjyqtarit Artur Kalaja si anëtari i 8-të i Gjykatës së Lartë.

Znj.Kim paralajmëron se së shpejti do të emërohet dhe i 9-ti.

Ajo kujton se me emërimin e anëtarit të 10-të atëhere Gjykata e Lartë do të ketë kuorumin e nevojshëm për të caktuar 3 gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese.

 

 

STATUSI NGA AMBASADORJA YURI KIM

Hap i rëndësishëm përpara për zbatimin e Reformës në Drejtësi: Gjyqtari i 8-të emërohet në High Ct, me të 9-in që do të vijë së shpejti. Sapo të emërohet i 10-ti, Gjykata e Lartë do të ketë kuorumin për të caktuar 3 gjyqtarë të tjerë në Gjykatën Kushtetues. Faleminderit Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Presidencës për realizimin e kësaj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb