Në Shqipëri, Gjykata e Lartë ka nisur shqyrtimin e çështjeve. Në një vendim të fundit kjo gjykatë ka rrëzuar një vendim të gjykatës së Apelit Vlorë, duke kthyer kështu në burg ish-kryeinspektorin e Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit të Bashkisë së Himarës, Melseid Nelaj.

Në 28 Korrik të vitit 2021, Gjykata e Apelit Vlorë kishte vendosur masën “Detyrim paraqitje” për zotin Nelaj, i cili akuzohet për penale “Shpërdorimi i detyrës”. Por pas vendimit të fundit nga Gjykata e Lartë, e cila la në fuqi vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë (kjo gjykatë kishte vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”) policia e qytetit bregdetar ka dërguar në burg zotin Nelaj.

Sipas organit të akuzës, dyshohet se ish-kryeinspektori, me veprimet dhe mosveprimet e tij, ka lejuar ndërtime pa leje në zona të ndryshme të Himarës.

Sipas Prokurorisë së Vlorës, ndërtimet janë kryesisht shtesa në kate dhe ndërtime të reja dhe janë evidentuar në zonën e bregdetit nga Dhërmiu deri në Borsh, pjesë e territorit të Bashkisë Himarë.

Zoti Nelaj, i ka mohuar akuzat dhe mbrojtja e tij pritet të paraqesë argumentet në gjykatë mbi pretendimet e prokurorisë.

Zonat në bregdetin jugor nga Vlora në Sarandë që cilësohet “riviera shqiptare” mbeten nga më të lakmuarat në Shqipëri për ndërtime për shkak të ofertës së lartë turistike.

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës tha se në vitin 2021 realizoi 39 inspektime dhe prishje ndërtimesh pa leje vetëm në territorin e Bashkisë së Sarandës./VOA/

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb