Goditet një grup kriminal në Itali që çoi në arrestimin e 25 personave dhe sekuestrimin e disa pasurive me vlerë 4 miliona euro.

Bëhet fjalë për një rrjet trafikatësh ndërkombëtarë të drogës dhe të armëve që ‘furnizonin’ zonën veriore të Kalabrisë me kokainë nga Amerika e Jugut. Goditja e fundit kundër klanit ‘Abbruzzese Forastefano’ që vepronte në Sibariride, Dda e Catanzaro me regji nga Nicola Gratteri ndodhi mëngjesin e sotëm.

Operacioni i kryer nga Guardia di Finanza konfirmon interesat e thella të bandës që vepron në Cassano, Sibari, Corigliano Rossano dhe vendet fqinje, hetimet për të cilën nisën që në vitin 2015.

TË ARRESTUARIT
Fiorello Abbruzzese, 25 vjeç, nga Cassano
Nicola Abbruzzese i njohur si “Semiezi”, 44 vjeç, nga Cassano
Davide Aiello, 60 vjeç, nga Rende
Gianfranco Archdeacon, 36 vjeç, nga Cassano
Carmelo Bellocco, 36 vjeç, nga Taurianova
Salvatore Brandi, 40 vjeç, nga Corigliano
Angelo Caravetta, 51 vjeç, nga Corigliano, ish-këshilltar bashkiak i Corigliano Calabro
Daniele Caravetta, 33 vjeç, nga Corigliano
Claudio Franco Cardamone i njohur si “I bukuri”, “detar” ose “koprac”, 49 vjecc, nga Corigliano
Francesco Pasquale Cimino, 41 vjeç, nga Corigliano
Antonio Conocchia, 39 vjeç, nga Corigliano
Arcangelo Conocchia i njohur si “Doktori”, 58 vjeç, nga Corigliano
Giuseppe Esposito, 39 vjeç, nga Corigliano
Francesco Faillace, 40 vjeç, nga Cassano
Pasquale Forastefano i njohur si “Kafsha”, 36 vjeç, nga Cassano
Alessandro Forastefano, 32 vjeç, nga Cassano
Rosario Giovanni Fuoco i njohur si “Schmitt”, 54 vjeç, nga Campana
Nikolaos Liarakos, me kombësi greke, 47 vjeç, nga Cassano

Francesco Carmine Lombisani, 25 vjeç, nga Corigliano
Giuseppe Andrea Mangano, 39 vjeç, nga San Giorgio Albanese
Gino Salvatore Marigliano, 60 vjeç, nga Rende
Davide Paldino, 31 vjeç, nga Corigliano
Giuseppe Carmelo Pellicano, 33 vjeç, nga Reggio Calabria
Erminio Pezzi, 60 vjeç, nga Spezzano della Sila
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb