Hajdutët e makinave po bëhen gjithnjë e më novatorë, tha sot zëdhënësja e prokurorit të përgjithshëm të Bullgarisë, Sika Mileva duke shtuar se ata mund të vjedhin çdo makinë brenda pak minutash.

Tashmë janë regjistruar disa raste të zhvatjes.

Në njërën prej tyre, hajdutët e makinave kanë gjetur telefonin e viktimës dhe i kanë ofruar të kthejnë makinën për para.

”Në situata të tjera, ata kërkojnë plotësisht një shpërblim. Pra, pronari bëhet investitor në skemën kriminale”, tha Mileva.

Vitin e kaluar ka pasur 120 raste më shumë të vjedhjeve të veturave sesa në vitin 2021.

”Numri më i madh i vjedhjeve të makinave ndodhin në Sofje dhe Varna”, tha drejtori i policisë kombëtare, Atanas Ilkov.

Automjetet e vjedhura në kryeqytet dërgohen në Pernik aty pranë ku edhe çmontohen.

”Një total prej 45 personash u arrestuan për vjedhje automjetesh”, tha kreu i Shërbimit Hetimor Kombëtar, Borislav Sarafov.

Përveç metodave moderne, hajdutët përdorin edhe modele tradicionale të vjedhjes si ndalimi i kamerave video dhe prerja e makinave.

Makina më të shtrenjta u dërguan në vendet e treta nëpërmjet Turqisë me dokumente false dhe targa false.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb