Në fillim të 2018 disa hakera në shërbim të qeverisë kineze kanë marrë informacione të rezervuara të SHBA mbi menazhimin e një lufte nëndetare.

Sipas Washington Post, kanë qenë disa të dhëna mjaft diskrete të Naval Undersea Warfare Center në Rhode Island, duke kompromentuar “qindra sisteme mekanike dhe software”.

Sulmi pirat ndjek dhunime të tjera: Kina në fakt po kërkon të eleminojë avantazhet e Amerikës në teknologjinë ushtarake.

Në total bëhet fjalë për 614 gigabyte të dhëna nga Pentagoni që i referohen projektit “Sea Dragon”. Ish admirali dhe komandanti i NATO, James Stravidis, ka thën ëpër Washington Post se kjo lëvizje i garanton Kinës “një ide të arsyeshme të nivelit tonë të njohjes së platformave të tyre specifike dhe redukton thellësisht avantazhin tonë nëse do të ishim në një situatë lufte ndaj tyre”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: