Rafael Leao është heroi i “San Siros” në ndeshjen ndaj Fiorentinës. Në minutën e 82-të ai shfrytëzon një gabim të Terracciano-s dhe shënoi golin e fitores për Milanin, një gol shumë i rëndësishëm në garën sa i përket titullit kampion në Serie A.

Po çfarë bën Leao kur nuk stërvitet? Cila është jeta e tij jashtë fushe? Pasionet e tij? Le të fillojmë me atë që është më e dashur për të: familja. Ai është shumë i lidhur me prindërit e tij, me origjinë nga Angola dhe me vëllezërit e tij (janë 5 vëllezër dhe motra). Mendon për ta edhe kur ai është në fushë.

Gëzimi me gjestin e telefonit është për babin e tij, i cili e thërret pas çdo goli. Mamaja është idhulli i jetës së tij. Ai i dha asaj një sallon parukerie në Lisbonë me paratë e para të fituara si profesionist në futboll. Nuk është rastësi që njerëzit e quajnë atë “Zemra e luanit”.

Ai stërvitet gjithmonë me një buzëqeshje. Në fushë dhe në palestër, këtë e dëshmojnë edhe historitë që portugezi ndan në rrjetet sociale. Madje edhe në shtëpi, ku mban një çantë për boks: “Unë stërvitem, kur kemi një ditë pushimi, më pëlqen të mbahem në formë duke provuar gjëra të ndryshme.”

Atij i pëlqen të kridhet në pishinë, të luajë dhe pingpong dhe sporte të tjera. Ai është i gjatë 1.88 dhe peshon 81 kg: fiziku i tij është një nga pikat e tij të forta.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Moda është një pasion i saj i madh. Leao-s i pëlqen të pozojë me veshje të stilistëve: konkretisht, ai preferon një pamje sportive, por me cilësi ekstreme. Ai ka muzikë në gjak dhe ai kurth e çmend atë fjalë për fjalë.

Në janar 2021 u publikua albumi i tij i parë “Fillimi” (i kënduar në anglisht dhe portugalisht), i cili u pëlqye shumë nga fansat dhe kritikët. Së fundi, kapitulli që lidhet me tatuazhet. Ai ka disa, si mbishkrimi në qafë “Tudo passes” (njëlloj si Neymar) dhe një trëndafil dhe dizajne të tjera në krahun e majtë.

Për shkak të karakteristikave të tij, ai është krahasuar me Thierry Henry. Dhe portugezi pranoi: “Unë në fakt përpiqem të arrij në atë nivel”. Sidoqoftë, në kohën e ekipit U-19 të Sporting Lisbonës, ish-trajneri i tij Tiago Fernandes tha: “Me topin ai bën gjëra që të tjerët as nuk mund t’i imagjinojnë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb