Kenneth Starr, prokurori, hetimi i të cilit çoi në shkarkimin e Presidentit Bill Clinton, ka vdekur në moshën 76-vjeçare, thotë familja e tij.

Starr, një ish-gjyqtar dhe avokat i përgjithshëm i SHBA-së, vdiq në një spital të Hjustonit të martën për shkak të komplikimeve nga operacioni.

Si këshilltar i pavarur që hetonte zotin Clinton, Starr u bë një emër i njohur në të gjithë SHBA.
Kohët e fundit ai shërbeu në ekipin që mbrojti ish-presidentin Donald Trump nga shkarkimi në vitin 2020.

Një vendas në Teksas, Starr u emërua nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA në 1994 për të hetuar Whitewater, një sipërmarrje tokësore e rrënuar nga skandalet e viteve 1980 që përfshinte Bill dhe Hillary Clinton.

Gjatë kryerjes së hetimit, Starr gjeti prova se zoti Clinton kishte pasur një lidhje me një praktikante në Shtëpinë e Bardhë, Monica Lewinsky.

Kjo rezultoi në fajësimin e zotit Clinton nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së në vitin 1998. Ai u lirua më vonë nga Senati. Starr shkroi për hetimin në një libër bestseller, Përbuzja: Një kujtim i hetimit të Clinton.

Ai tha gjatë promovimit të librit në një intervistë për CBS në 2018 se i vinte keq për “dhimbjen që rezultoi për kaq shumë, duke përfshirë kombin” nga faza Lewinsky e hetimit.

Por ai tha se “duhej bërë” dhe nuk pranoi t’i kërkonte falje zonjës Lewinsky për ngacmimet që ajo duroi pasi afera doli në dritë.

Nga ana e saj, zonja Lewinsky shkroi në një artikull të revistës Vanity Fair se Starr e kishte kthyer jetën e saj në një “ferr të gjallë” dhe e përshkroi atë si “të mërzitur” pasi u përplas me të në një restorant në Manhattan.

Reagimi i saj ndaj lajmit për vdekjen e tij ishte më i matur.

Zonja Lewinsky shkroi në Twitter: “Siç jam e sigurt që shumë mund ta kuptojnë, mendimet e mia për ken Starr sjellin ndjenja të ndërlikuara… por më e rëndësishmja është se unë imagjinoj se është një humbje e dhimbshme për ata që e duan atë.”

Vite pas hetimit të Clinton në 2016, Starr u detyrua të linte një pozicion si President i Universitetit Baylor në Waco, Teksas, pasi një hetim përcaktoi se shkolla kishte keqtrajtuar akuzat për përdhunim që përfshinin anëtarë të ekipit të saj të futbollit. Skandali çoi gjithashtu në dorëheqjen e tij si kancelar i universitetit dhe si profesor i drejtësisë.

Starr vazhdoi të ushtronte profesionin e avokatit pas largimit nga universiteti. Ai gjithashtu dha mësim ligjin kushtetues, shkroi disa libra dhe ishte ekspert ligjor për Fox News.

Në fillim të vitit 2020, ai u kthye përsëri në qendër të vëmendjes kombëtare duke iu bashkuar një ekipi që mbron zotin Trump kundër procedurave të shkarkimit.

Impeachmenti, tha Starr në atë kohë, ishte një “çështje e zgjidhjes së fundit”, duke argumentuar se akuzat kundër zotit Trump zbeheshin në krahasim me ato me të cilat u përball Clinton.

Starr ka lënë pas gruan e tij Alice dhe tre fëmijë.
“Jemi thellësisht të pikëlluar me humbjen e babait dhe gjyshit tonë të dashur, të cilin e admiruam për etikën e tij të jashtëzakonshme të punës, por që gjithmonë e vendosi familjen e tij në vend të parë”, tha një nga djemtë e tij, Randall Starr, në një deklaratë.

Robert Vagley, ish-kreu i Shoqatës Amerikane të Sigurimeve, u citua në deklaratën e familjes të ketë thënë se Starr do të mbahet mend gjithmonë për “gatishmërinë e tij për të shërbyer për të mirën më të madhe pa marrë parasysh planet dhe dëshirat e tij”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb