Hong Kongu do të testojë të gjithë popullsinë e tij prej 7.5 milionë banorësh për Covid-19 në mars.

Popullsia do të testohet tre herë në mars, tha shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam.

Ajo tha se kapaciteti i testimit do të rritet në 1 milion në ditë ose më shumë.

“Meqenëse kemi një popullsi prej rreth 7 milionë njerëz, testimi do të zgjasë rreth shtatë ditë,” tha ajo.

Hong Kongu ka raportuar rreth 5,000 infeksione të reja ditore që nga 15 shkurti, me rastet që kërcënojnë të mposhtin sistemin e kujdesit shëndetësor. Që nga fillimi i rritjes aktuale në fillim të vitit, qyteti ka regjistruar afro 54,000 raste dhe 145 vdekje.

Urdhri për testime në mbarë qytetin vjen pasi autoritetet kineze kontinentale dërguan epidemiologë, punonjës shëndetësorë dhe burime të tjera mjekësore javën e kaluar për të ndihmuar në kontrollin e shpërthimit në qytetin gjysmë autonom kinez.

Hong Kongu është përafruar kryesisht me politikën “zero-Covid-19” të Kinës kontinentale, e cila synon të ndalojë plotësisht shpërthimet, edhe pse shumë vende të tjera po ndryshojnë qasjen e tyre për të jetuar me virusin.

Bllokimi i qyteteve të tëra janë vendosur në një numër zonash të kontinentit, por Lam tha se asnjë masë e tillë nuk po merret në konsideratë aktualisht në Hong Kong, sepse “nuk është realiste”.

Ajo gjithashtu mohoi që qeveria qendrore kineze po i jep udhëzime Hong Kongut se si të trajtojë epideminë.

“E ritheksoj se qeveria qendrore nuk ka nxjerrë kurrë asnjë udhëzim për punën tonë kundër epidemisë,” tha ajo. “Qeveria qendrore do të ofrojë mbështetje sipas nevojës ose me kërkesën tonë, por sigurisht që ne gjithmonë do të shkëmbejmë pikëpamjet tona”.

Strategjia “zero-Co-19” do të thotë që autoritetet e Hong Kongut shpesh marrin masa të tilla si mbyllja e pronave të banimit për testime masive kur zbulohen raste pozitive, vendosja e kërkesave strikte të karantinës për udhëtarët dhe urdhërimi i mbylljes së bizneseve.

Rritja e shpejtë e infeksioneve në qytet ka kërcënuar të mbingarkojë sistemin e kujdesit shëndetësor.

Zyrtarët shëndetësorë thanë javën e kaluar se spitalet ishin tashmë në 90% të kapacitetit dhe objektet e izolimit ishin plot. Njerëzit që rezultojnë pozitivë për virusin në Hong Kong duhet të pranohen ose në një spital ose në një strukturë karantine.

Lam pranoi të martën se objektet e izolimit të qytetit janë “shumë të papërshtatshme” dhe se “po punon shumë fort me mbështetjen e plotë të autoriteteve qendrore” për të ndërtuar më shumë.

Masat aktuale të distancimit social, si ndalimi i ngrënies në restorante pas orës 18:00 dhe mbyllja e bizneseve si palestrat dhe baret, do të zgjaten deri më 20 prill.

“Ky nuk është një lajm i mirë për sektorët e prekur, por në të vërtetë në këtë fazë të pandemisë nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të marrim këto masa”, tha Lam.

Ajo tha se qyteti shpreson të rrisë shkallën e vaksinimit në 90% deri në fillim të marsit.

Masat e tjera të shpallura të martën përfshijnë përfundimin herët të vitit shkollor dhe zhvendosjen e pushimeve verore normale korrik-gusht përpara në mars dhe prill, në mënyrë që shkollat ​​të kthehen në mjedise për testim, izolim dhe vaksinim.

Ndalimet e fluturimeve nga vendet e klasifikuara si me rrezik të lartë, përfshirë Australinë, Kanadanë, Indinë, Nepalin, Pakistanin, Filipinet, Britaninë dhe SHBA-në, do të zgjaten deri më 20 prill.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb