Nëse po ëndërroni për udhëtimet e ardhshme ndërsa jeni izoluar në shtëpi shkaku i pandemisë dhe fantazoni për plazhet e Balit ose kanalet e Venecias, tashmë mund të mendoni për pushimet në hapësirë si destinacioni i juaji i ri.

Kthehemi në vitin 2019, kompania kaliforniane “Fondacioni Gateway” publikoi planet për një hotel në stilin e anijeve të lundrimit që një ditë mund të “notonte” mbi atmosferën e Tokës.

Më pas i quajtur Stacioni Von Braun, ky koncept futuristik – i përbërë nga 24 module të lidhur nga boshtet e ashensorit që përbëjnë një rrotë rrotulluese që përshkruan rrugën rreth Tokës – ishte planifikuar të funksiononte plotësisht deri në vitin 2027, transmeton Telegrafi.

Hoteli ka edhe një emër të ri – Voyager Station – dhe është vendosur të ndërtohet nga Orbital Assembly Corporation, një kompani e re ndërtimi e drejtuar nga ish-piloti John Blincow, i cili gjithashtu kryeson Fondacionin Gateway.

Në një intervistë të fundit me CNN Travel, Blincow shpjegoi se kishte pasur disa vonesa në lidhje me COVID-19, por ndërtimi në hotelin hapësinor pritet të fillojë në vitin 2026 gjersa një qëndrim në hapësirë mund të bëhet realitet deri në vitin 2027.

“Ne po përpiqemi ta bëjmë publikun të kuptojë se kjo epokë e artë e udhëtimit në hapësirë është afër cepit. Po vjen. Po vjen shpejt”, tha Blincow.

Paraqitjet e asaj që mund të duket hoteli sugjerojnë një ambient të brendshëm jo ndryshe nga një hotel luksoz i lidhur me Tokën, vetëm me disa pamje mjaft spektakolare nga kjo botë.

Kur dizajnët fillestare u shfaqën premierë nja dy vjet më parë, Tim Alatorre, arkitekt i lartë i dizajnit në Orbital Assembly Corporation tha për CNN Travel se estetika e hotelit ishte një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj filmit të Stanley Kubrick “2001: A Odyssey Space” – të cilin ai e quajti “pothuajse një projekti i asaj që nuk duhet të bëhet”.

Në vend të kësaj, Alatorre dhe ekipi i tij duan të sjellin një copë tokë në hapësirë përmes apartamenteve të ngrohta dhe bareve dhe restoranteve elegante. Vizitorët mund të jenë në hapësirë, por ata përsëri mund të shijojnë shtretër dhe dushe të rregullta.

Kjo nuk do të thotë që hoteli do të injorojë risinë e të qenit në hapësirë fare. Ka plane për të shërbyer “ushqim hapësinor” tradicional – si akullorja e tharë me ngrirje – në restorantin e hotelit.

Plus që do të ketë aktivitete rekreative në ofertë që “nxjerrin në pah faktin se jeni në gjendje të bëni gjëra që nuk mund t’i bëni në Tokë”, sipas Alatorre.

“Për shkak të mungesës së peshës dhe gravitetit të zvogëluar, ju do të jeni në gjendje të hidheni më lart, të jeni në gjendje të ngrini gjërat, të jeni në gjendje të vraponi në mënyra që nuk mundeni në Tokë”, shtoi ai.

Si do të funksionojë?
Atëherë, si do të funksiononte saktësisht fizika e një hoteli hapësinor?

Alatorre i tha CNN Travel se rrota rrotulluese do të funksiononte për të krijuar një gravitet të simuluar.

“Stacioni rrotullohet, duke shtyrë përmbajtjen e stacionit jashtë në perimetrin e stacionit, shumë në mënyrën që të mund të rrotulloni një kovë me ujë – uji shtyn jashtë në kovë dhe qëndron në vend”, tha ai.

Afër qendrës së stacionit nuk ka gravitet artificial, shpjegoi Alatorre, por ndërsa lëvizni poshtë nga stacioni, ndjenja e gravitetit rritet.

Emri origjinal i hotelit u zgjodh sepse koncepti u frymëzua nga modelet 60-vjeçare të Wernher von Braun, një inxhinier i hapësirës ajrore që ishte një ndër fillestarët e teknologjisë së raketave, së pari në Gjermani dhe më vonë në SHBA.

Ndërsa jetonte në Gjermani, Von Braun u përfshi në programin nazist të zhvillimit të raketave, kështu që emërimi i hotelit hapësinor sipas tij ishte një zgjedhje e diskutueshme.

Kjo ishte pjesërisht arsyeja pse emri u ndryshua, tha Blincow për CNN Travel. “Stacioni nuk ka të bëjë me të. Ai bazohet në modelin e tij dhe ne na pëlqejnë kontributet drejt shkencës dhe hapësirës”, tha Blincow.

“Por ju e dini, Voyager Station është shumë më tepër se kaq. Është e ardhmja. Dhe ne duam një emër që nuk i ka ato bashkëngjitje”, shtoi ai.

Turizmi hapësinor po bëhet një temë gjithnjë e më e nxehtë dhe ka disa kompani që përpiqen ta realizojnë atë – nga Virgin Galactic te Elon Musk’s SpaceX.

Sistemi StarShip i SpaceX mund të ndihmojë që Voyager Station të hiqet nga toka. “Ne nuk mund ta quajmë SpaceX partnerin tonë, por në të ardhmen ne shpresojmë të punojmë me ta”, tha Blincow.

Tani për tani, hoteli hapësinor nuk po reklamon një normë dhome, por prisni që ai të vijë me një çmim mjaft të lartë.

Për shembull, Virgin Galactic, planifikon të nisë udhëtarët në hapësirën nën-orbitale me 250 mijë dollarë për person. Sidoqoftë, ekipi pas Voyager Station ka thënë se ata shpresojnë që përfundimisht të bëjnë një qëndrim në hotel të barasvlefshëm me “një udhëtim me një dalje në det ose një udhëtim në Disneyland”.

Kultura Starship
Ndërsa Voyager Station është ndoshta më i ndritshmi nga planet e Orbitalit, në fakt është vetëm një aspekt i ambicieve të tyre hapësinore.

Ekipi po shpreson gjithashtu të ndërtojë stacione kërkimore dhe të ndezë turizmin hapësinor si dhe mundësitë e tregtisë.

“Ne jemi duke dizajnuar mjetet dhe makinat tani që mund të ndërtojnë këto struktura shumë shpejt,” tha Blincow për CNN Travel.

Ekipi imagjinon se kompanitë qeveritare ose private mund të përdorin module për ekipet e trajnimit “që shkojnë në Mars, Hënë dhe më gjerë”, siç përshkroi Alatorre në ngjarjen drejtpërdrejt të vitit 2021.

Faza tjetër në largimin e Stacionit Voyager nga toka është sjellja e më shumë investitorëve në përzierje dhe vazhdimi i provave në tokë.

Qëllimi përfundimtar, siç e vendosi Alatorre përsëri në vitin 2019, është “të krijojmë një kulturë të yjeve ku njerëzit do të shkojnë në hapësirë, dhe të jetojnë në hapësirë, dhe të punojnë në hapësirë dhe ata duan të jenë në hapësirë. Dhe ne besojmë se ka një kërkesë për atë”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: