FBI ka bastisur shtëpinë e Oleg Deripaska, një aleat i Presidentit rus Vladimir Putin.

Sipas CNN ky veprim është i lidhur me një hetim federal jashtë Nju Jorkut.

FBI gjithashtu kreu një kërkim në një adresë në Neë York City të lidhur me Deripaska, sipas një zyrtari të FBI -së. Bastisjet e kryera në dy shtëpi janë “të lidhura me sanksionet amerikane”, tha përfaqësuesja e Deripaska Larisa Belyaeva për agjencinë e lajmeve TASS, duke shtuar se ai nuk është pronari i shtëpive.

Deripaska u sanksionua nga SHBA në vitin 2018 në përgjigje të ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e 2016. Deklarata e Departamentit të Thesarit që njofton sanksionet tha se ai ishte hetuar për “pastrim parash dhe ishte akuzuar për kërcënim me jetë të rivalëve të biznesit, përgjim ilegal të një zyrtari qeveritar dhe pjesëmarrje në zhvatje”. Në fillim të këtij viti, Deripaska humbi një proces gjyqësor për heqjen e sanksioneve.

Emri i Deripaska doli në hetimin e këshilltarit special Robert Mueller për shkak të lidhjeve të tij të vjetra me ish -kryetarin e fushatës së Trump, Paul Manafort. Manafort kishte punuar për Deripaska , duke e përfaqësuar atë në “çështje biznesi dhe personale në vendet ku ai kishte investime” dhe duke avancuar interesat e kompanisë së tij të aluminit Rusal.

Deripaska ka hedhur poshtë çdo lidhje me ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016, të cilat Mueller i hetoi. Deripaska dikur i huazoi atij 10 milionë dollarë, sipas dosjeve të gjykatës nga hetimi i Mueller. Manafort u dënua me më shumë se 7 vjet burg për mashtrim bankar dhe tatimor dhe krime të lidhura me lobimin e huaj, por mori falje vjeshtën e kaluar nga Presidenti Donald Trump.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb