Një yll i “Foyle’s War” ka pranuar se e ka kaluar më shumë se dy herë kufirin ligjor të drejtimit nën efektivin e alkoolit, duke thënë se po ikte nga një treshe seksuale.

Honeysuckle Weeks, e cila u shfaq në serialin detektiv të vlerësuar me çmime të ITV, i tha një gjykate se nuk kishte alternativë veçse të hipte pas timonit të makinës së saj, sepse kishte frikë se do të detyrohej në një takim seksual me një mik mashkull dhe të dashurin e tij.

Weeks, 43 vjeçe, e cila është me asistencë sociale, i tha gjykatës së magjistraturës Worthing se ajo kishte pirë me miqtë në nëntor dhe ishte ftuar të qëndronte për natën. Por miku i saj e ftoi të dashurin në shtëpinë e tij në Arundel, West Sussex, dhe Weeks ishte e bindur se ajo do të detyrohej në një akt seksual me çiftin.

  • foto galeri
  • foto galeri

Aktorja tha se doli nga shtëpia dhe pranoi se pavarësisht se ishte në gjendje të dehur, kishte ngarë fuoristradën e saj ngjyrë argjendi Honda CR-V. Ajo u kthye në një makinë të parkuar përpara se të largohej, por u kthye 15 sekonda më vonë.

Një oficer policie jashtë detyrës që vëzhgoi ngjarjen ndaloi makinën dhe kuptoi se shoferja ishte e dehur. Pasi dështoi në kryerjen e një testi frymëmarrjeje në rrugë, Weeks u dërgua në një stacion policie ku testi i frymëmarrjes regjistroi se ajo ishte më shumë se dy herë mbi kufirin ligjor për drejtim në gjendje të dehur.

Weeks, nga Byworth, West Sussex, pranoi drejtimin në gjendje të dehur. Ajo u tha gjyqtarëve se kishte “pritur të qëndronte natën në shtëpinë e një miku në Arundel, por burri në fjalë ftoi të dashurin e tij në pronë dhe rrezikonte të detyrohej për veprime seksuale me ta, gjë që më dukej jashtëzakonisht e padëshirueshme”.

Gjykata dëgjoi se Weeks nuk ka të ardhura të rregullta nga aktrimi dhe po merrte kredi universale. Ajo u tha gjyqtarëve se i duhej makina e saj për ta çuar djalin e saj në shkollë çdo ditë. Megjithatë, ata e ndaluan atë nga drejtimi i makinës për 20 muaj dhe e gjobitën me 120 £ me kosto 85 £ dhe një shtesë për viktimën prej 48 £. Weeks ra dakord të ndërmerrte një kurs ndërgjegjësimi për drejtimin e mjetit në gjendje të dehur, i cili do të reduktonte ndalimin e drejtimit të saj me 20 javë.

 Methode Times Prod Web Bin 30b32618 90f9 11ed B04f B9bf191ef388
Methode Times Prod Web Bin 30b32618 90f9 11ed B04f B9bf191ef388

Gjykata dëgjoi se Weeks kishte qenë rezidente në Qendrën Chichester në West Sussex, një njësi me siguri të ulët për trajtimin e problemeve të drogës dhe alkoolit. Ajo i tha gjykatës se nuk jetonte më në institucion.

Në vitin 2016 Weeks u zhduk gjatë një qëndrimi si paciente vullnetare në një qendër kujdesi pranë shtëpisë së saj në West Sussex. Në atë kohë, policia lëshoi një apel duke thënë se sjellja e saj kishte qenë “shqetësuese”. Weeks u gjet e sigurt dhe mirë.

Aktorja iu bashkua kastit të “Foyle’s War” që nga fillimi i serialit në vitin 2002, duke luajtur personazhin Samantha Stewart, një anëtare e Trupave të Transportit të Mekanizuar që u dërgua në polici.

Weeks është shfaqur në seriale të tjera televizive, duke përfshirë Midsomer Murders, The Ruth Rendell Mysteries dhe Death in Paradise.

Ajo u martua me Lorne Stormonth-Darling, një hipnoterapist, në një ceremoni budiste në Himalajet në vitin 2005. Çifti u martuan në MB dy vjet më vonë në një ceremoni në West Sussex. Por ata dukej se ishin ndarë në vitin 2019, me Weeks duke postuar në Twitter një foto të një tabele që mbante inicialet L&H me zemrat rozë që digjen në një zjarr dhe mbishkrimin: “Mirupafshim martesë”.

Weeks nuk bëri asnjë koment ndërsa ajo u largua nga gjykata.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb