IRAN

Duhet të ishte dita më e bukur, por është shndërruar në ditën më të keqe. Një çift të rinjsh janë arrestuar në Iran, pasi djali ka propozuar për martesë vajzën në një qendër tregtare në praninë  e shumë qytetarëve.

Video e propozimit publik në qytetin verior Arak, u shpërnda menjëherë në rrjete sociale, por pas kësaj çifti është arrestuar me arsyetimin e shkeljes së rregullave islamike.

Martesat e gjinisë së njëjtë dhe shfaqja e dashurisë në publikë janë të ndaluara me ligjet islamike të Iranit.

Zëvendëskomandat i Policisë Mahmoud Khalaji tha për agjencinë e lajmeve Fars se çifti janë në paraburgim për shkak të kërkesës së njerëzve.

Sipas tij, propozimi në publik është influencë e degjeneruar e kulturës Perëndimore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: