Ndërsa vendet filluan globalisht zbatimin e masave të ngurta për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, India, vendi i dytë më i populluar në botë, ndoqi padinë.

Kryeministri Narendra Modi të martën njoftoi një bllokim 21-ditor për të përmirësuar përhapjen e virusit që tani ka vrarë 17 indianë dhe infektuar më shumë se 700 të tjerë.

Kombi i Azisë Jugore raportoi rastin e parë të koronavirusit në 30 Janar, por javët e fundit numri i infeksioneve është rritur me shpejtësi, duke shqetësuar ekspertët e shëndetit publik të cilët thonë se qeveria duhet të kishte vepruar më shpejt.

Partia kryesore e opozitës në Kongres të Indisë ka kritikuar gjithashtu qeverinë për një përgjigje të vonuar.

Por udhëheqësi në pushtet i Partisë Bharatiya Janata (BJP) Sundhanshu Mittal tha që India ishte një nga vendet e pakta që kishte vepruar me shpejtësi dhe vendosmëri për të përmbajtur shpërthimin.

“Ju nuk mund të keni reagime të bezdisshme ndaj katastrofave të tilla pa vlerësuar dhe parashikuar shkallën e problemit dhe duke parë njohuritë dhe konsensencën e domenit ndërkombëtar. U morën shumë vendime administrative,” tha ai.

Ministria e Shëndetit dhe Mirëqenies së Familjes në Indi pretendon se niveli i rritjes së infeksioneve është stabilizuar. “Ndërsa numri i rasteve të COVID-19 po rritet, shkalla me të cilën ato po rriten duket të jetë relativisht stabilizuese. Megjithatë, ky është vetëm tendenca fillestare,” tha një zëdhënës.

Sipas raportit të fundit nga organi më i lartë i vendit për kërkime mjekësore, Këshilli Indian i Kërkimit Mjekësor (ICMR), 27.688 teste të koronavirusit ishin kryer deri në orën 9 të së premtes.

“Një total prej 691 individësh janë konfirmuar pozitivë midis rasteve të dyshuara dhe kontakteve të çështjeve pozitive të njohura,”

Ndërsa numrat nuk tregojnë një pamje të zymtë në krahasim me vendet e tjera që e kanë të vështirë, shqetësimi po rritet midis ekspertëve të kujdesit shëndetësor, të cilët besojnë se numri i infeksioneve mund të jetë shumë më i lartë se sa raportohet.

Akademikët nga tre universitete amerikane dhe Shkolla e Ekonomisë në New Delhi në një  raport të  bazuar në tendencat aktuale dhe demografinë kanë pretenduar se India mund të përjetojë deri në mesin e majit 1.3 milion infeksione koronavirus.

Ekspertët gjithashtu thonë se aftësia e Indisë për të testuar është e dobët dhe testimi më i fortë do të zbulonte shtrirjen e vërtetë të pandemisë.

“Ne duhet të testojmë këdo që tregon ndonjë simptomë, ne nuk mund të kufizohemi në raste të shtruara në spital ose ato me histori udhëtimi,”  tha Dr T Sundaraman, mbledhësi kombëtar i Lëvizjes së Shëndetit Popullor.

“Ne nuk dimë shumë sepse shkalla e testimit është akoma modeste dhe shumë e kufizuar. Nëse testimi zgjerohet, ne mund të gjejmë numrat e vërtetë që nuk kemi’, tha Dr T Sundaraman.

Duke u përballur me urgjencën më të madhe shëndetësore që kur vendi fitoi pavarësinë nga Britania në 1947, qeveria indiane njoftoi një seri hapash që filluan me një shtetrrethim publik 14-orësh të dielën.

Qeveria gjithashtu ka rritur shkallët e testimit dhe ka angazhuar kontraktorë privatë për ta ndihmuar atë të kryejë teste.

Nga 72 qendrat e testimit fillimisht, India tani ka 104, me një kapacitet për të provuar 8,000 mostra çdo ditë. Dy laboratorët e tjerë të testimit të shpejtë që mund të kryejnë më shumë se 1.400 teste në ditë pritet gjithashtu të funksionojnë së shpejti.

Leena Meghaney, një ekspert juridik në kujdesin shëndetësor publik, pohoi se një mungesë globale e kimikateve të përdorura në teste dhe vërtetimi i kompleteve të testimit që prodhohen brenda vendit, po pengonin aftësinë e testimit të Indisë.

“Kjo mungesë nuk ishte specifike për Indinë por një fenomen global. Kjo ndodhi në Sh.B.A dhe Francë, dhe India duhej të ishte përballur me një mungesë të ngjashme. Qeveria duhej të blinte komplete testimi nga kompani që duhej të vërtetoheshin, “tha Meghaney.

2d650768c7b743d19d2b9ab8c565bcad 18

Jo vetëm që aftësia e testimit në Indi është e ulët, pasi rastet e COVID-19 vazhdojnë të rriten, vendi po përballet gjithashtu me një mungesë të pajisjeve të nevojshme për të mbështetur stafin mjekësor.

Disa thonë që mungesa e maskave N-95 dhe pajisjeve të tjera mbrojtëse personale (PPE) të përdorura nga punonjësit e kujdesit shëndetësor janë shkaktuar nga një nxitim i minutës së fundit nga qeveria, pavarësisht se Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi qeveritë në shkurt për të rritur prodhimin.

India ka 0.7 shtretër spitalor për çdo 100,000 njerëz, shumë më pak se vendet si Koreja e Jugut (gjashtë për 100,000) që kanë arritur të përmbajnë me sukses virusin.

Ventilatorët janë gjithashtu në furnizim të shkurtër. India ka afro 100,000 ventilatorë por shumica janë në pronësi të spitaleve private dhe tashmë janë duke u përdorur nga pacientët ekzistues me sëmundje kritike.

Disa raporte sugjerojnë se Indisë i duhen edhe 70,000 ventilatorë të tjerë, të cilat zakonisht importon, por të Premten, qeveria  njoftoi se kishte porositur vetëm 10,000 .

“Ventilatorët janë një pjesë e kushtueshme dhe kritike e pajisjeve që do të kalojnë në prodhim nga [Organizata e Kërkimit dhe Zhvillimit të Mbrojtjes të drejtuar nga shteti”,  tha Dr Preeti Kumar nga Fondacioni i Shëndetit Publik të Indisë, një organizatë publike-private.

231c8dd02f58435d85bb30d53f0413b7 18

Ndërkohë, Sundaraman nga Lëvizja e Shëndetit Popullor theksoi sesi stresi i bllokimit duket se po kapërcen stresin e sëmundjes. Sundaraman tha se shqetësimi i tij më i madh ishin mijëra migrantë të cilët u gjetën të bllokuar në Indi ndërsa Modi njoftoi bllokimin me vetëm katër orë.

“Ajo që është me të vërtetë shqetësuese është migrimi i madh që ka filluar në të gjithë vendin. Ju thjesht nuk mund të ndaloni transportin publik . Bllokimi duhet të ishte bërë në faza. Njerëzit nuk duhet të bllokohen pa të ardhura, pa punë, “tha Sundaraman.

Fotografitë e punëtorëve migrantë që ecin me qindra kilometra ose të mbushur me kamionë dhe arka boshe hekurudhore tregojnë se si qeveria injoroi gjendjen e tyre.

Policia gjithashtu ka përdorur masa të mëdha ndaj migrantëve, shitësve të rrugës dhe shitësve të mishit . Një person vdiq në shtetin e Bengalit Perëndimor pasi ishte rrahur nga policia për shkak se kishte blerë qumësht gjatë bllokimit.

872d69ab870940ef98b92dce36aef07b 18

Reetika Khera, profesore e asociuar në Institutin Indian të Menaxhimit, pohoi se fjalimet e kryeministrit krijuan panik midis migrantëve dhe më pas policia keqtrajtoi bllokimin.

“Tani policia është problemi më i madh. Ata po shkelin rregullat e qeverisë. Shërbimet thelbësore do të mbeten të hapura dhe shkelësi më i madh është policia. Unë nuk jam e sigurt për strategjinë e qeverisë, “tha ajo.

Bllokimi gjithashtu ka çuar në mbylljen e shërbimeve rutinore të kujdesit shëndetësor, por Megahney tha se njerëzit me sëmundje të tjera tani janë bllokuar pa kujdes shëndetësor.

“Unë njoh një numër të personave me HIV të cilët janë bllokuar. Në mënyrë të ngjashme, shumë pacientë me kancer  e kanë të vështirë të përdorin shërbimet themelore të kujdesit shëndetësor. Kjo duhet të adresohet urgjentisht sepse një nga pasojat e COVID-19 mund të jetë që njerëzit me sëmundje të tjera mund të përfundojnë duke paguar çmimin, “tha Meghaney.

Mittal, drejtuesi i BJP tha se bllokimi u njoftua me shpejtësi në mënyrë që qeveria të mund të përmbajë përhapjen e infeksionit.

“Nëse ka migrantë të bllokuar, qeveria po bën masa për t’i bërë ata të arrijnë në shtëpitë e tyre.”

Ndërkohë, qeveria indiane të enjten njoftoi një paketë stimulimi fiskal 23 miliardë dollarë për të ndihmuar të varfërit të adresojnë vështirësitë financiare gjatë mbylljes së tre javëve. Ministri i Financave i Indisë pohoi se askush nuk do të shkonte i uritur gjatë kësaj periudhe.

India ka një program ekzistues të mirëqenies për të varfërit dhe qeveria duket se po e përdor atë për të siguruar transferime direkte të parave.

Sidoqoftë, gati 85 përqind e popullsisë së Indisë punon në sektorin informal dhe migrantët, në veçanti, nuk kanë qasje në këto burime.

2eee51d2ef4f4aa2a134c406d42555c2 18

 

(A.Ago//BalkanWeb)

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb