India brenda dy ditëve ka miratuar dy vaksina të ndryshme për përdorim emergjent ndaj COVID-19.

Dje autoritetet indiane mirtuan vaksinën e Oxford/AstraZeneca kurse sot atë të një firme lokale si Bharat Biotech.

Me numrin e dytë më të lartë të infektimeve nga COVID-19 në gjithë botën, India synon të vaksinojë 300 milion të popullsisë këtë vit.

Kujojmë se India është vendi i dytë më i populluar pas Kinës, me më shumë se 1 miliardë e 300 milionë banorë teksa deri më tani sipas informacioneve zyrtare 10.3 milionë banorë e kanë kaluar COVID-19.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb