Inflacioni i çmimeve të konsumit në Britaninë e Madhe u rrit më shumë se sa pritej në muajin dhjetor, praktikisht në nivelin më të lartë që nga thyerja e rekordit në 1997, sipas të dhënave nga Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS).

Inflacioni i çmimeve të konsumit u rrit në 5,4 për qind në dhjetor, nga 5,1 për qind në nëntor, ndërsa norma pritej të rritej në 5,2%.
Në bazë mujore, çmimet e konsumit u rritën me 0,5 për qind, pas rritjes me 0,7 për qind në muajin nëntor, ndërsa inflacioni pritej të binte me 0,3%.

Inflacioni bazë, i cili përjashton energjinë, ushqimin, alkoolin dhe duhanin, u rrit 4,2 për qind nga 4,0 për qind në nëntor.

Inflacioni i çmimeve të prodhimit ra në 9,3 për qind në dhjetor, nga 9,4 për qind në nëntor. Kjo ishte hera e parë që norma vjetore e inflacionit është ngadalësuar që nga maji 2020.

Ekonomistët kishin parashikuar se norma do të mbetet e pandryshuar në 9,4%. Në bazë mujore, çmimet e prodhimit u rritën me 0,3 për qind, pas rritjes me 1,0 për qind në muajin nëntor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb