Dega e inteligjencës e ministrisë së mbrojtjes ukrainase ka bërë me dije se gruri i vjedhur nga trupat ruse në zonat e pushtuara tashmë po dërgohet jashtë vendit.

Drejtoria e inteligjencës pohoi se një pjesë e konsiderueshme e grurit të vjedhur nga Ukraina është në anije të ngarkesave të thata nën flamurin rus në Mesdhe, raportoi CNN.

“Destinacioni më i mundshëm është Siria. Drithërat mund të kontrabandohen prej andej në vende të tjera në Lindjen e Mesme. Rusët vazhdojnë të eksportojnë ushqime të vjedhura në Ukrainë në territorin e Federatës Ruse dhe Krimesë së pushtuar. Në një nga zonat kryesore të prodhimit të drithit, rreth Polohy në rajonin e Zaporizhzhia, farat e drithit dhe lulediellit në ruajtje po përgatiten për transport në Rusi. Një kolonë kamionësh rusë është larguar nga qyteti Enerhodar, i cili është gjithashtu në rajonin e Zaporizhzhia, nën rojen e ushtrisë ruse. Destinacioni përfundimtar i kolonës ishte Krimea”, njoftoi kjo drejtori.

Drithëra po vidhen gjithashtu në rajonin e Kharkivit dhe 1500 ton drithë janë marrë tashmë nga fshati Mala Lepetykha në rajonin Kherson në Krime.

Javën e kaluar, ministria e mbrojtjes tha se gati gjysmë milioni tonë metrikë grurë ukrainas tashmë ishin vjedhur.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb