Roman Abramovich u takua me Gerhard Schröder në Moskë javën e kaluar, ndërsa ish-kancelari gjerman po përpiqej të ndërmjetësonte për t’i dhënë fund luftës, u raportua dje.

Schröder, 77 vjeç, ishte politikani i parë i shquar perëndimor që foli personalisht me Presidentin Putin që nga pushtimi. Dyshja, të cilët krijuan një miqësi gjatë qeverisjes së Schröder-it në fillim të viteve 2000, folën për disa orë javën e kaluar, por pak dihet për takimin. Ukraina mohoi një pretendim nga gruaja e Schröder-it se i kishte kërkuar atij të vepronte si ndërmjetës.

Gazeta gjermane Bild tha se Schröder kishte zhvilluar negociata me Abramovich, pronarin miliarder të klubit të futbollit Chelsea, gjatë të njëjtit udhëtim.
Abramovich mohon çdo lidhje politike me Putinin. Ai i është nënshtruar sanksioneve nga Britania pasi deputetët përdorën privilegjin parlamentar për ta identifikuar atë si një nga 35 oligarkët që i përkasin “kleptokracisë” së presidentit.

Sipas rrëfimit të Bild, i cili nuk mund të verifikohej menjëherë, Abramovich hyri në hotelin luksoz të Schröder pranë Kremlinit nga një derë anësore dhe ata folën për disa orë në suitën “Kremlin deluxe” të ish-kancelarit. Raportet e mëparshme kanë sugjeruar se Abramovich kishte lobuar te Putin për t’i dhënë fund pushtimit. Sanksionet kanë ngrirë shumë nga pasuria e oligarkut në MB dhe kanë komplikuar përpjekjet e tij për të shitur Chelsean.
Dje Britania ngriu asetet e më shumë se 300 rusëve, duke përfshirë 50 oligarkë dhe anëtarë të familjeve të tyre, pasi miratimi i projektligjit për krimin ekonomik e bëri më të lehtë vendosjen e sanksioneve. Ato përfshijnë Mikhail Fridman dhe Petr Aven, kompania e investimeve LetterOne e të cilëve zotëron shitësin me pakicë të ushqimit të shëndetshëm Holland & Barrett. Lista e re gjithashtu emëron ata që janë përfshirë në pushtim, si Dmitry Peskov, zëdhënësi i Putinit dhe Sergei Shoigu, ministri i mbrojtjes.

Është e paqartë se çfarë argumentesh ka përdorur Schröder në përpjekjet e tij për t’i dhënë fund luftës, nëse përpjekjet e tij janë mbështetur apo inkurajuar në heshtje nga Presidenti Zelensky dhe nëse ato kanë dhënë ndonjë fryt.

Olaf Scholz, kancelari gjerman dhe ish-ndihmës i Shroderit, është distancuar publikisht nga makinacionet e Shroderit. Shrëder u raportua gjithashtu se kishte takuar Vladimir Medinsky, ish-ministrin e kulturës, i linjës së ashpër, i cili drejtoi delegacionin rus gjatë raundeve të hershme të negociatave me Ukrainën.
Pak figura në Perëndim kanë një linjë më të fortë ndaj Putinit. Schröder ishte arkitekti i tubacioneve të gazit Nord Stream 1 dhe 2 nga Rusia në Gjermani. Ai gjithashtu besohet se ka fituar të paktën një shumë me shtatë shifra nga rolet e tij në bordet e Gazprom dhe Rosneft, dy nga kompanitë më të mëdha shtetërore të energjisë ruse, dhe në kompaninë mëmë të projektit Nord Stream.

Në deklaratën e tij të vetme publike që nga fillimi i sulmit, ai tha se ishte përgjegjësi e Moskës që t’i jepte fund, por gjithashtu u kërkoi udhëheqësve perëndimorë të ecnin butësisht me sanksione në mënyrë që të mos shkatërronin ato pak “urat” e mbetura midis Rusisë dhe pjesës tjetër të Evropës.

Përktheu Balkanweb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb