Irani parashikon bisedime me fuqitë botërore që kanë për qëllim ringjalljen e marrëveshjes bërthamore që do të rifillojë në fillim të nëntorit, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Saeed Khatibzadeh.

“Unë nuk mendoj se do të na marrë të njëjtën kohë sa u desh administrata e Biden për të ardhur,” tha Khatibzadeh, duke iu referuar diplomatëve amerikanë dhe Presidentit Joe Biden që u bashkua indirekt në bisedimet e Vjenës.

“Qeveria e Presidentit Ebrahim Raisi ka qenë në pushtet për më pak se 55 ditë … Unë nuk mendoj se kthimi në bisedime do të zgjasë deri në 90 ditë,” shtoi ai, duke treguar se Irani beson se bisedimet do të duke vazhduar përsëri në javën e dytë të nëntorit.

Kjo është hera e parë që Irani ka sugjeruar një datë për një rikthim të mundshëm në tryezë.

Marrëveshja bërthamore e vitit 2015 i dha lehtësim sanksioneve Iranit në këmbim të kontrolleve të rrepta mbi programin e tij bërthamor, të monitoruar nga OKB -ja. Presidenti i atëhershëm amerikan Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja shumëpalëshe dhe filloi rivendosjen e sanksioneve në vitin 2018. Teherani gradualisht i hodhi poshtë angazhimet e tij bërthamore që nga viti 2019.

Si kryeministri Naftali Bennett ashtu edhe paraardhësi i tij Benjamin Netanyahu kanë kundërshtuar me zë përpjekjet e SHBA për t’u kthyer në marrëveshje, duke pretenduar se kjo do të inkurajojë Iranin dhe aktivitetet e tij të këqija.

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së javën e kaluar, Bennett paralajmëroi kundër besimit në Teheran. “Programi i armëve bërthamore iraniane është në një pikë kritike. Të gjitha vijat e kuqe janë kaluar. Inspektimet – injorohen. “Programi bërthamor i Iranit ka arritur një moment vendimtar.

Bisedimet në Vjenë për të ringjallur marrëveshjen kanë ngecur që nga qershori, kur konservatori Raisi u zgjodh si president i Iranit. Ai mori detyrën në muajin gusht.

Bisedimet përfshijnë Iranin dhe palët e tjera në marrëveshje – Kina, Rusia, Franca, Britania e Madhe dhe Gjermania – por SHBA nuk ka marrë pjesë drejtpërdrejt.

Un Diplomacy General Assembly

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb