Kur ekspozoheni në diell ju mund të vendosni krem mbrojtës, e sërish të pësoni dëmtime. Kjo ndodh pasi bëhen disa gabimne në aplikimin e tij.

Por ja cilat janë disa nga gabimet:

1.Përdorni të njëjtin krem për 3 vite- Data e skadimit ka shumë rëndësi në kremet për mbrojtje nga dielli, ato humbin efektin mbrojtës kur skadojnë.

2.Nuk përdorni mjaftueshëm krem- Ju duhet të mbuloni tërë lëkurën me krem dhe ta masazhoni atë mirë në lëkurë

3.Nuk e rivendosni kremin– Ju duhet të rivendosni kremin çdo 2 orë që ajo t’ju mbrojë si duhet

4.Ju mendoni se kremi është rezistent nga uji- Nuk ka krem dielli që është rezistonte ndaj ujit. Ajo mund t’ju mbrojë në ujë për vetëm 30 minuta dhe pastaj duhet të aplikoni sërish kremin

5.Ju vini krem vetëm në ditët me diell- Rrezet UV depërtojnë edhe në mjegull apo re dhe dëmtojnë lëkurën tuaj

6.Ju mendoni se një krem me faktorë 100 ofron 100% mbrojtje, por nuk është e vërtetë. – Ju nuk guxoni të ekspozoheni në rrezet e forta të diellit as kur keni krem mbrojtës në lëkurë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: