Pedofilia është një problem gjithmonë e më shumë shqetësues, aq më tepër me zhvillimin e teknologjisë dhe aksesit që të miturit kanë në të.

Shpesh mjafton vetëm një smartphone dhe një i mitur mund të futet në grackën e një pedofili, i cili mund t’i kërkojë më pas foto apo video jo të hijshme.

The Times ka njoftuar se zgjidhja për një problem të tillë është gjetur.

Një aplikacion smartphone në Japoni është zhvilluar për të zbuluar dhe fshirë automatikisht selfiet e zhveshura të bëra nga fëmijët në një përpjekje për të parandaluar rastet e shfrytëzimit seksual në internet.

Softueri është krijuar për të ndihmuar policinë dhe prindërit të parandalojnë skenarët ku të rriturit miqësohen me fëmijët në mediat sociale dhe më pas kërkojnë imazhe specifike.

Përveç fshirjes së selfieve nga telefonat e fëmijëve, aplikacioni do t’u dërgojë menjëherë mesazhe paralajmëruese prindërve ose kujdestarëve të tyre për t’i njoftuar ata për rrezikun në të cilin ndodhet fëmijë.

Një bashkëpunim midis zhvilluesit të Tokios Smartbooks Inc, Universitetit Shëndetësor Fujita në prefekturën Aichi dhe një stacioni policie në Nagoya, aplikacioni është planifikuar të vendoset në përdorim përpara fundit të vitit.

Naoto Tomita, 24 vjeç, bashkëthemelues i Smartbooks, tha se shpresonte që aplikacioni të instalohej në smartfonin e çdo fëmije dhe entitetet bashkëpunuese tani po kërkojnë mënyra për të inkurajuar përdorimin e tij.

Në një seminar të mbajtur në Universitetin Shëndetësor Fujita në bashkëpunim me studentët, sugjerimet përfshinin instalimin e aplikacionit në telefonat inteligjentë dhe ofrimin e zbritjeve për fëmijët që e shkarkojnë atë.

“Përdorimi i mediave sociale është gërshetuar thellë në jetën e fëmijëve. Ne dëshirojmë ta përdorim këtë aplikacion për të parandaluar abuzimin seksual”, tha Nobuhiro Suzuki, një zëdhënës i departamentit të policisë lokale, për agjencinë e lajmeve Kyodo.

Prodhimi dhe shpërndarja e imazheve të abuzimit të fëmijëve në Japoni u ndalua në vitin 1999, por posedimi i një materiali të tillë nuk u kriminalizua deri në vitin 2014, çka e bëri vendin e fundit të OECD që e bëri këtë.

Imazhet seksuale të nxënëseve mbeten të zakonshme në anime dhe media të tjera të kulturës pop.

Një sistem i integruar për të parandaluar shkelësit e seksit që punojnë në kujdesin e fëmijëve ose arsimin po shqyrtohet nga qeveria.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb