Në një lajm të publikuar më herët nga mediat e huaja raportohej se kryetari i bashkisë së Kievit i kishte thënë Associated Press se qyteti i tij ishte “rrethuar” nga forcat ruse.

Vitali Klitschko ka sqaruar se si qëndron e vërteta. Ai është shprehur se se nuk është kështu dhe në fakt është “dezinformim”.

Ne  Telegram, ai shkruan:

“Mediat ruse po përhapin informacione duke iu referuar një deklarate timen se Kievi dyshohet se është i rrethuar dhe evakuimi i njerëzve është i pamundur. Mos i besoni gënjeshtrave! Besojuni informacioneve vetëm nga burimet zyrtare”, tha ai.

Një shtetrrethim mbetet në fuqi në kryeqytet, me shumë banorë që fshihen në bodrume dhe stacione nëntokësore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb