Partia Demokratike i është rikthyer çështjes së disa ditëve më parë për implikimin e një zyrtari të lartë të drejtësisë për një dosje në Gjykatën e Lartë e cila do të ishte tek të parat për shqyrtim, pikërisht ajo e vëllezërve Aliko të bandës së Lazaratit për vrasjen e efektivit Ibrahim Basha.

Sipas PD, Ardian Dvorani është i vetmi anëtar i Gjykatës së Lartë dhe deklaroi se nuk është ai zyrtari i lartë i implikuar kurse Policia dhe Prokuroria nuk nxjerrin emrin. Por duket se PD ka shënjestruar diku tjetër dhe pikërisht Sokol Sadushin, ekspert i lartë i Reformës në Drejtësi dhe drejtor i Shkollës së Magjistraturës i cili pritet të emërohet në mars.

PD i bën apel Sadushit të flasë dhe të japë shpjegime pasi sipas Prokurorisë takimi i radhës për favorin e paligjshëm do e krynte takimin e radhës.

”Ardian Dvorani deklaroi një ditë më parë se nuk është ai personi që prokuroria e identifikon në dosjen penale si drejtues i një organi të lartë të drejtësisë, që ka premtuar favore të paligjshme për një dosje në Gjykatën e Lartë.

Në mungesë të zbulimit të emrit nga policia dhe prokuroria, që vazhdojnë të punojnë me dy standarde, Sokol Sadushi duhet t’i japë fund heshtjes dhe të japë shpjegime publike për pozicionin e tij.

Sokol Sadushi, i cili udhëhoqi reformën në drejtësi si ekspert i lartë, është drejtor i Shkollës së Magjistraturës, një organ i lartë i sistemit të drejtësisë. Si kandidat pa rival për Gjykatën e Lartë, emërimi i tij pritet të ndodhë në mars, kohë në të cilën, sipas prokurorisë, drejtuesi i lartë i organit të drejtësisë do të kryente takimin e rradhës për favorin e paligjshëm.

Është koha që Sokol Sadushi të flasë! Heshtja nuk e ndihmon dot gjatë!”- shkruan PD.(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb