Mes një thatësire të zgjatur një herë në një mijëvjeçar të nxitur nga kriza klimatike, një nga agjencitë më të mëdha të shpërndarjes së ujit në Shtetet e Bashkuara po paralajmëron gjashtë milionë banorë të Kalifornisë që të shkurtojnë përdorimin e tyre të ujit këtë verë, ose rrezikojnë mungesa të tmerrshme.

Shkalla e kufizimeve është e paprecedentë në historinë e Distriktit Ujor Metropolitan të Kalifornisë Jugore, i cili u shërben 20 milionë njerëzve dhe ka qenë në funksion për gati një shekull.

Adel Hagekhalil, menaxheri i përgjithshëm i qarkut, u ka kërkuar banorëve që të kufizojnë ujitjen në natyrë në një ditë në javë, në mënyrë që të ketë ujë të mjaftueshëm për të pirë, gatim dhe shpëlarë tualetet muaj nga tani.

“Kjo eshte e vertete; kjo është serioze dhe e paprecedentë”, tha Hagekhalil. “Duhet ta bëjmë atë, përndryshe nuk kemi ujë të mjaftueshëm për përdorim të brendshëm, që është gjëja bazë e shëndetit dhe sigurisë që na nevojitet çdo ditë.”

Qarku ka vendosur kufizime më parë, por jo në këtë masë, tha ai. “Kjo është hera e parë që kemi thënë, nuk kemi ujë të mjaftueshëm [nga Sierra Nevadas në Kaliforninë veriore] që të na zgjasë për pjesën tjetër të vitit, nëse nuk e shkurtojmë përdorimin tonë me 35 për qind.

Shumica e ujit që gëzojnë banorët e Kalifornisë jugore fillon si borë në Sierra Nevadas dhe Malet Shkëmbore. Shkrirja e borës rrjedh në rrjedhën e poshtme në lumenj, ku devijohet përmes rezervuarëve, digave, ujësjellësve dhe tubacioneve.

Për pjesën më të madhe të shekullit të kaluar, sistemi funksionoi; por gjatë dy dekadave të fundit, kriza klimatike ka kontribuar në një thatësirë ​​të zgjatur në perëndim – një ” mega thatësirë ” e një shkalle që nuk është parë në 1200 vjet. Kushtet nënkuptojnë më pak reshje bore, shkrirje të hershme të borës dhe mungesë uji gjatë verës.

Kalifornia ka rezervuarë të mëdhenj, të cilët Hagekhalil i krahason me një llogari kursimi. Por sot, ajo po merr më shumë se kurrë nga ato kursime.

“Ne kemi dy sisteme – një në Sierras të Kalifornisë dhe një në Rockies – dhe ne kurrë nuk kemi pasur të dy sistemet të kulluara,” tha Hagekhalil. “Kjo është hera e parë ndonjëherë.”

John Abatzoglou, një profesor i asociuar që studion klimën në Universitetin e Kalifornisë Merced, i tha Al Jazeera se më shumë se 90 për qind e SHBA-së perëndimore është aktualisht në një formë thatësire. 22 vitet e fundit ishin më të thatat në më shumë se një mijëvjeçar në jugperëndim.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb