Vladimir Putin ka hapur rrugën që deri në 1 milion rusë të rekrutohen në forcat e armatosura dhe të dërgohen për të luftuar në Ukrainë, thuhet.

Presidenti rus njoftoi dje se 300,000 njerëz me përvojë të mëparshme luftarake ose aftësi të specializuara do të dërgohen në vijën e frontit në Ukrainë, me grupet e para që u panë duke puthur lamtumirë të dashurit e tyre sot.

Megjithatë, urdhri zyrtar u publikua me një paragraf të zbrazur në mënyrë ogurzi. Zëdhënësi i Putinit thotë se ka të bëjë me numrin që mund të thirret dhe një burim brenda pallatit presidencial tani pretendon se thotë ‘1 milion’.

Dokumenti gjithashtu nuk përmend përvojën e mëparshme luftarake dhe nuk vendos kufizime se kush mund të thirret, përveç atyre që janë shumë të moshuar, të sëmurë ose në burg – duke hapur derën për pothuajse këdo që duhet të thirret.

(BalkanWeb)