Pesë persona janë vrarë dhe 32 janë plagosur në një sulm me raketa ruse në atë që vendasit e quajnë “Kështjella e Harry Potter” në portin jugor të Ukrainës, Odesa. Kështu deklaruan zyrtarët lokalë.

Ndërtesa është rezidenca e ish-deputetit të shquar Serhiy Kivalov, i cili u plagos në grevë, sipas mediave ukrainase.

BBC raporton se ndërtesa strehonte Akademinë Juridike Odesa, e cila drejtohet nga z. Kivalov. Në një postim në aplikacionin e mesazheve Telegram, zoti Kiper tha se një nga fëmijët e plagosur është një djalë 12-vjeçar dhe se goditja dëmtoi disa shtëpi dhe i vuri flakën një ndërtese të madhe që ai tha se ishte një akademi.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: