Që nga nisja e luftës, kanë qenë jo të pakta rastet kur ukrainasit kanë përdorur imagjinatën e tyre për të kthyer imazhet e luftës në mesazhe paqeje dhe shprese.

The Guardian ka publikuar pamjet ku një pirg makinash të shkatërruara nga sulmet ruse në Irpin, në periferi të Kievit, janë pikturuar.

Artistja ukrainase Olena Yanko ka zgjedhur lulet e diellit për të “kthyer jetën” në makinat e shkrumbuara.

Capture
Një rast i ngjashëm ishte ai i banorëve të Gostomel qytet i Ukrainës, ku vrimat e lëna nga plumbat në një gardh prej druri, u pikturuan në formë lulesh.

Capture

Fr6hhipxoaieki3
(BalkanWeb)