Pamjet e një treni të madh mallrash që lëviz pajisje të specializuara ushtarake të lidhura me një divizion me armë bërthamore të Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë janë parë në lëvizje, duke shkaktuar frikën e një përshkallëzimi në konflikt nga forcat e Putinit.

Një seri transportuesish të blinduar BPM-97 dhe automjete të tjera ushtarake u panë duke udhëtuar nëpër Rusinë qendrore në një klip të postuar në aplikacionin e mesazheve Telegram nga kanali pro-rus Rybar të dielën.

Një pajisje e tillë e avancuar ushtarake, të ngjashme me të cilat janë vendosur në vijën e frontit në Ukrainë , thuhet se i përkasin Drejtorisë së 12-të kryesore të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Ky divizion i specializuar është i përkushtuar për ruajtjen, mirëmbajtjen dhe sigurimin e armëve për Forcat Strategjike të Raketave, një degë ushtarake ruse që kontrollon raketat bërthamore dhe përbën një pjesë kyçe të programit bërthamor të Putinit.

Analisti ushtarak Konrad Musyka pohoi se vendosja e njësive të tilla mund të sinjalizojë një përshkallëzim të ardhshëm të konfliktit nga presidenti luftarak rus ose të përbëjë një pararendës për stërvitjet bërthamore në shkallë të gjerë.

Kjo vjen pasi NATO paralajmëroi vendet anëtare se nëndetësja bërthamore e teknologjisë ruse Belgorod është larguar nga baza e saj në Detin e Bardhë, ndërsa aleati kryesor i Putinit, Ramzan Kadyrov tha se ushtria ruse duhet të përdorë ‘armë bërthamore me rendiment të ulët’ për të kthyer valën. luftë në Ukrainë.

Muzyka tha se lëvizja e pajisjeve të rënda ushtarake që u përkasin njësive me armë bërthamore nuk do të thotë domosdoshmërisht se Rusia po përgatitet të vendosë një armë bërthamore në Ukrainë.

Por ai sugjeroi se mund të jetë një ‘sinjal për Perëndimin se Moska po përshkallëzon’ konfliktin, duke shtuar se Forcat Strategjike të Raketave të Rusisë (RVSN) dihet se i nënshtrohen stërvitjeve të gjera stërvitore në vjeshtë.

(BalkanWeb)