Katër të burgosur u gjetën të vdekur të enjten në të njëjtin burg të Ekuadorit, ku 119 të burgosur u vranë në trazirat më vdekjeprurëse dy javë më parë, tha autoriteti i burgut.

Shërbimi i burgjeve kombëtare SNAI tha në Twitter se vdekjet ishin rezultat i “vetëvrasjes së supozuar”.

Shërbimi i burgut shtoi se “protokollet e sigurisë” ishin aktivizuar në burgun në qytetin bregdetar jugor të Guayaquil pasi trupat u gjetën në mengjes herët.

Dy valixhe të mbushura me municion u gjetën gjithashtu në të njëjtin burg gjatë një kontrolli të veçantë, tha policia.

Bandat rivale të lidhura me kartelet meksikane të drogës – veçanërisht grupet Sinaloa dhe Jalisco New Generation – luftuan me armë dhe granata në kompleksin e burgut dy javë më parë.

Disa nga të burgosurit e vdekur u ishin prerë kokat dhe të tjerët ishin djegur.

Deri më tani në vitin 2021, trazirat në burg kanë lënë të vdekur 238 të burgosur, sipas shifrave zyrtare.

Në shkurt, trazirat e njëkohshme shpërthyen në katër burgje të veçanta, duke lënë të vdekur 79 të burgosur.

Kryengritja në Guayaquil në shtator bëri që Presidenti Guillermo Lasso të shpallte gjendjen e jashtëzakonshme në sistemin e burgjeve dhe të dërgonte 3,600 policë dhe ushtarë për të ndihmuar patrullimin dhe ruajtjen e sigurisë në 65 objektet e vendit.

Burgjet e Ekuadorit janë të mbipopulluara me 30 për qind, me 39,000 të burgosur që mbahen në objekte që kanë vetëm një kapacitet për 30,000 veta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb