Mes të enjtes 18 dhe të premtes 19 nëntor, do të mund të shijojmë eklipsin e dytë hënor të vitit. Këtë herë nuk do të jetë një eklips i plotë, por i pjesshëm dhe do të zgjasë 3 orë e 28 minuta, duke e bërë atë eklipsin më të gjatë të këtij shekulli, siç raportohet nga NASA.

Kur eklipsi të arrijë pikën maksimale, Hëna do të jetë 97.4% e mbuluar nga hija e Tokës, kështu që mund të shihet pothuajse tërësisht me nuancën e kuqërremtë karakteristike të këtij lloj fenomeni.

NASA ka garantuar se nëse qielli është i pastër, ngjarja astronomike do të jetë e dukshme nga kudo që shfaqet Hëna mbi horizont.

” Është një brez i kositur i madh i planetit ku ju mund të shihni një pjesë të vogël të eklipsit e cila përfshin Amerikën e Jugut, Azinë Lindore, Australinë dhe rajonin e Paqësorit.

Eklipsi i pjesshëm hënor në shkëlqimin e tij maksimal do të jetë plotësisht i dukshëm në Meksikë, Shtetet e Bashkuara, Kanada, vendet e Amerikës Qendrore, Kolumbi, Ekuador, Venezuelë, Peru, Bolivi, Kili. Por në Argjentinë dhe Brazil, vetëm ata që janë më në perëndim-veriperëndim do të kenë privilegjin, pasi sateliti ynë do të fillojë të zhduket në horizont përpara përfundimit të ngjarjes.

Ndryshe nga eklipset diellore, nuk keni nevojë për asnjë lloj mbrojtjeje për sytë për të shijuar eklipset hënore. As nuk keni nevojë për ndonjë instrument optik për ta vëzhguar atë. Megjithatë, me një palë dylbi ose një teleskop do të jetë e mundur të vlerësohen më shumë detaje të sipërfaqes, me luginat dhe krateret e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb