Kina ka dislokuar raketën e saj më të përparuar hipersonike në zonat e bregdetare afër Tajvanit për të ‘përgatitur për një pushtim të mundshëm’ të ishullit, ka zbuluar një raport.

Ushtria Çlirimtare e Popullit (PLA) e Pekinit ka rritur praninë ushtarake në rajonet e Fujian dhe Zhejiang duke vendosur raketa e saj shumë sekrete DF-17 në zonë, sipas South China Morning Post, duke cituar një burim anonim ushtarak.

Një gazetë shtetërore kineze e ka quajtur raportin si ‘thjesht spekulim’. Por menjëherë pohoi se DF-17 i Pekinit ishte ‘e pamundur të përgjohej’ dhe mund ‘të parandalonte në mënyrë efektive separatistët e Tajvanit’.

Lajmi vjen ndërsa ushtria kineze është mburrur me aftësitë e saj luftarake dhe ka kryer stërvitje me zjarr të gjallë mes tensioneve në rritje midis Kinës dhe Tajvanit të vetë-qeverisur, të cilin Pekini e konsideron si të vetin.

Presidenti kinez Xi Jinping u bëri thirrje ushtarëve detarë të përqendrohen në gatishmërinë e luftës dhe të qëndronin shumë vigjilentë, porosi që u dhanë gjatë një vizite në një bazë ushtarake në Guangdong të Kinës jugore javën e kaluar.

Një person i brendshëm i paidentifikuar i tha medias se përgatitja e perceptuar për luftë përfshinte vendosjen e DF-17.

DF-17, një raketë balistike me rreze të mesme, u zbulua zyrtarisht gjatë paradës ushtarake të Ditës Kombëtare të Kinës më 1 tetor 2019.

Arma ka një distancë maksimale prej 2,500 kilometrash dhe është e aftë të arrijë shpejtësi deri në 12,360 km/orë) – ose 10 herë më shumë se shpejtësia e zërit – ndërsa mban një kokë bërthamore, sipas raporteve të mëparshme.

Raketa është cilësuar si ‘një dënim me vdekje’ për transportuesit e avionëve brenda rrezes së tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: