Një seri takimesh me zyrtarë nga Pheniani dhe Seuli ka treguar se Pekini nuk ka reshtur kurrë së bëri përpjekjet diplomatike për të thyer akullin në çështjen e Gadishullit Korean, tha një analist.

Li Jiacheng, një profesor i asociuar në Shkollën e Studimeve Ndërkombëtare të Universitetit Liaoning, tha se duke qenë se Pekini është një kanal kryesor për Phenianin për t’u lidhur me botën e jashtme, Kina shpreson të ndihmojë në rifillimin e dialogut SHBA-DPRK, si dhe dialogun ndër-korean.

“Bisedimet për çështjen e Gadishullit Korean janë shtuar. Kina po vepron si ndërmjetëse dhe ka bërë përpjekje të jashtëzakonshme për të lehtësuar situatën,” tha Li.

Liu Xiaoming, përfaqësuesi i posaçëm i qeverisë kineze për çështjet e Gadishullit Korean, tha se Kina, si një palë e rëndësishme në çështjet e Gadishullit dhe një palë nënshkruese në Marrëveshjen Koreane të Armëpushimit, është e gatshme të luajë një rol konstruktiv në ruajtjen e komunikimit me palët përkatëse për çështjet, përfshirë nxitja e bisedimeve të paqes.

Në një takim të mbajtur në internet të hënën me Noh Kyu-duk, përfaqësuesin special të Republikës së Koresë për çështjet e paqes dhe sigurisë së Gadishullit Korean, Liu përsëriti shpresën e Kinës se palët përkatëse dhe komuniteti ndërkombëtar do të ndërmarrin veprime më pozitive për të kontribuar në zgjidhjen politike në çështjet e gadishullit.

Noh tha se ROK i kushton rëndësi të madhe rolit kyç të luajtur nga Kina dhe shprehu gatishmërinë e vendit të tij për të rritur komunikimin dhe koordinimin me Pekinin.

Takimi i tyre erdhi më pak se një javë pas një takimi në Pekin midis diplomatit të lartë Yang Jiechi dhe Ri Ryong-nam, ambasadorit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë në Kinë, në të cilin ata ranë dakord të rrisin komunikimin për çështjet e Gadishullit Korean.

Yang, i cili është drejtor i Zyrës së Komisionit Qendror për Punët e Jashtme, tha se Kina është e gatshme të mbajë shkëmbime të nivelit të lartë me DPRK-në, të forcojë koordinimin strategjik dhe të promovojë bashkëpunimin pragmatik për të shtyrë lidhjet dypalëshe në një nivel më të lartë dhe për të dhënë kontribute në paqen dhe stabilitetin rajonal.

Këshilltari i Shtetit dhe Ministri i Jashtëm Wang Yi diskutoi gjithashtu situatën në Gadishull me Ministrin e Jashtëm të ROK, Chung Eui-yong në margjinat e samitit të G20 në Romë javën e kaluar.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin tha të martën se situata aktuale në gadishull është e ndërlikuar dhe e ndjeshme, me zgjidhjen politike ende në bllokim.

Thelbi i çështjes qëndron në masat e denuklearizimit të Phenianit, të cilat nuk kanë marrë vëmendjen e mjaftueshme dhe shqetësimet e tij legjitime nuk kanë marrë përgjigjen e duhur, tha Wang gjatë një konference shtypi.

“Shtetet e Bashkuara duhet të përballen me atë ku qëndron thelbi i çështjes dhe të paraqesin zgjidhje dialogu dhe të ndërmarrin veprime reale në vend që të vazhdojnë të brohorasin parulla,” tha ai.

Të premten, Kina dhe Rusia propozuan një projekt-rezolutë për t’i bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së që të lehtësojë sanksionet me qëllim të rritjes së jetesës së popullatës civile të DPRK-së.

Vendi ka qenë subjekt i sanksioneve të OKB-së që nga viti 2006 për programet e tij bërthamore dhe raketore balistike.

Duke e quajtur rezolutën një lëvizje konstruktive, Wang tha se konsiderata kryesore pas saj ka për qëllim lëvizjen në drejtimin e duhur të një zgjidhjeje politike për çështjen e Gadishullit Korean dhe krijimin e një atmosfere të përshtatshme për të lehtësuar fillimin e hershëm të dialogut.

Këshilli i Sigurimit duhet të lehtësojë mbështetjen dhe ndihmën e jashtme për të përmirësuar jetesën e njerëzve në DPRK, tha ai, duke shtuar se këshilli duhet gjithashtu të bëjë rregullime për disa sanksione në lidhje me ekonominë dhe mjetet e jetesës.

Rezoluta duhet gjithashtu të fokusohet në përmirësimin e marrëdhënieve midis dy Koreve dhe të promovojë pajtimin dhe bashkëpunimin, tha Wang.

Li tha se Kina po kërkon një rrugëdalje nga ngërçi duke komunikuar me vendet përkatëse dhe duke paraqitur rezolutat përkatëse.

Megjithatë, ai tha se SHBA nuk ka marrë masa konkrete për të treguar vullnetin e saj të mirë, por në vend të kësaj ka vazhduar stërvitjet ushtarake me ROK, gjë që nuk është e favorshme për zbutjen e tensioneve.

Li tha gjithashtu se SHBA dhe ROK duhet të ndërmarrin veprime praktike për të treguar gatishmërinë e tyre për të vazhduar bisedimet, të tilla si ulja e shpeshtësisë së stërvitjeve ushtarake, lehtësimi i intensitetit të sanksioneve dhe ofrimi i ndihmës ushqimore dhe shëndetësore për Phenianin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb