Pasi doli para gjykatës, roja i sigurisë në ambasadën britanike në Berlin ka mohoi të ketë spiunuar për Rusinë. Shtetasi britanik David Smith, 57 vjeç, akuzohet se ka mbledhur informacion nga ambasada dhe ia ka kaluar një personi që ai besonte se ishte një përfaqësues rus, mes akuzave të tjera.

Ai u deklarua i pafajshëm për nëntë akuza sipas Aktit të Sekreteve Zyrtare në Gjykatën e Magjistraturës së Ëestminsterit. Thuhet se Smith u përpoq të komunikonte me letër me gjeneralmajorin Sergey Chukhurov, atasheun ushtarak rus me qendër jashtë Ambasadës Ruse në Berlin. Ai është akuzuar gjithashtu për mbledhjen e informacionit në lidhje me strukturën dhe funksionimin e ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar në Berlin, që mund të jenë të dobishme për shtetin rus. Smith do të paraqitet në gjykatë në Old Bailey më 13 prill.

Shtetasi britanik, i cili jeton në Potsdam të Gjermanisë, u arrestua në gusht 2021 për veprat e supozuara midis tetorit 2020 dhe gushtit të vitit të kaluar. Ai u ekstradua në Britaninë e Madhe ditën e djeshme. Thuhet se informacioni ishte “qëllim për të qenë i lidhur për një armik, përkatësisht shtetin rus”. Në tetë akuzat e tjera, Smith akuzohet për mbledhjen e informacionit në lidhje me strukturën dhe funksionimin e ambasadës së Mbretërisë së Berlinit. Pretendohet se ai mblodhi informacione të klasifikuara si sekrete në lidhje me aktivitetet e historisë së Mbretërisë së Bashkuar, raporton BBC.

Smith gjithashtu dyshohet se ka bërë foto të paautorizuara të dokumenteve, video incizime të sistemit CCTV të ambasadave dhe ka mbajtur paketimin e kartës SIM që është kërkuar të disponohet. Smith, pa adresë fikse, i mohoi të gjitha akuzat. Atij nuk i është dhënë lirimi me kusht dhe është në paraburgim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb