BRAZIL

Koronavirusi, në fillime u përhap nga Kina për në shtete perëndimore, kryesisht Perëndimore.

Mirëpo, tashmë, Covid-19 po gjen përhapje, kryesisht në vendet e varfra.

Covid-19 ka gjetur përhapje të gjerë në shtete kryesisht të varfëra, të tilla si Brazili, India etj.

Në Brazil, deri tani shënohen mbi 9 milionë të infektuar me virusin vdekjeprurës.

Kurse, kanë ndërruar jetë nga koronavirusi gjithsej në Brazil më shumë se 220 mijë njerëz, saktësisht 220 237 individë.

Bilanci i koronavirusit në nivel botëror është i rëndë, duke shënuar mbi 100 milionë të infektuar dhe mbi 2 milionë viktima.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb