Kryebashkiaku i Nju Jorkut, Eric Adams deklaroi sot se do të konvertojë pagën e tij të parë, këtë javë në dy kriptovaluta Bitcoin dhe Ethereum dhe jo në dollarë.

Adams bëri të ditur edhe njëherë, mbështetjen dhe dëshirën e tij që Nju Jorku të bëhet qendër e kripto monedhave.

“Nju Jorku është qendra e botës dhe duam që ky qytet të jetë qendra e kriptovalutave dhe risive të tjera financiare”, tha Adams.

Pasi u zgjodh në krye të Nju Jorkut, Adams propozoi që kriptovaluta dhe teknologjia blockchain të mësohen në shkolla.

Në SHBA po zhvillohet një betejë e ashpër midis Nju Jorkut dhe Majamit për marrjen e qendrës së kriptos.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb