Jimmy Flores nga Arizona, SHBA, kishte menduar që coronavirusi është vetëm propagandë, më saktësisht një copëz e “lajmeve të rreme”. Megjithatë, ai u infektua me këtë virus, shkruan BBC.

“Nuk doja t’ia dija për COVID-19. Për ne ka qenë shakaja më e thjeshtë. Kemi menduar që COVID-19 është lajm i rremë dhe se të rinjtë nuk do të infektohen. Por edhe nëse preken, nuk do të jetë diçka serioze”, ka deklaruar për BBC, Flores.

Megjithatë, Jimmy shpejtë u infektua dhe përfundoi në spital, Ai thotë se atje i kaloi hiq më pak se tetë ditë.

“Kurrë nuk jetë nuk kam menduar se do të përfundojë në spital, dhe se do të detyrohem të futen në oksigjeno-terapi. Ndihem sikur do të vdesë”, ka shtuar ai.

Flores beson se është infektuar gjatë daljeve të shpeshta në qytet, pasi që në Arizonë në maj ishin hequr ndalesat për lëvizje.

“Kam qenë personi i parë për të cilin e kam ditur se e ka coronavirusin. Jam detyruar t’i tregojë të tjerëve, sepse isha i sigurtë se duhet ta dëgjojnë nga dikush që ka përvojë me këtë infeksion”, ka shtuar ai.

E për shkak të rritjes së numrit të rasteve të reja, në Arizonë janë rikthyer masat kufizuese kështu janë mbyllur biznese të caktuara.

Ish-drejtori për Shëndet Publik në Arizonë, Will Humble, ka thënë se coronavirusi është ai lloj i infeksionit që “shfrytëzon sjelljet e çoroditura të njerëzve”, duke shtuar se autoritetet për këtë duhet të vënë masa mbrojtëse për të parandaluar gjëra të tilla.

“Njerëzit i marrin rezultatet pas tetë ditëve, por nuk është një informacion që bazuar në të mund të ndërmerrni diçka. Nëse një person është i infektuar me coronavirusi, keni humbur mundësinë të intervenonin dhe ta futni në karantinë me qëllim të mos infektojë anëtarët e tjerë të familjes apo kolegët në punë”, shtoi Humble.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb