Robert Oppenheimer ishte një fizikan teorik amerikan dhe profesor i fizikës në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley. Ai njihet më së shumti për rolin e tij si drejtor i ekipit shkencor në Laboratorin Los Alamos dhe Projektin Manhattan – përpjekjet e Luftës së Dytë Botërore për të zhvilluar armët e para bërthamore në botë dhe shpesh përmendet si “babai i bombës atomike” .

Oppenheimer ishte gjithashtu një kritik i përdorimit të armëve bërthamore dhe më vonë u bë një avokat i çarmatimit bërthamor. Në vitet 1950 atij iu hoq leja e sigurisë, një status që u jepet individëve që u lejon atyre akses në informacione të klasifikuara, për shkak të pikëpamjeve të tij politike të krahut të majtë. Pavarësisht kësaj, ai mbeti një figurë e respektuar në komunitetin shkencor dhe mori shumë çmime për kontributin e tij në shkencë.

Jeta e hershme

Julius Robert Oppenheimer lindi më 22 prill 1904 në Nju Jork. Ai hyri në Harvard në vitin 1922 me synimin për t’u bërë kimist, por shpejt u kthye në studimin e fizikës. Gjatë studimeve atje, ai shkëlqeu edhe në latinisht dhe greqisht, botoi poezi dhe studioi edhe filozofinë aziatike.

Pas diplomimit ai u pranua në Universitetin e Kembrixhit, duke kryer kërkime në Laboratorin Cavendish, gjë që i dha mundësinë të punonte me komunitetin shkencor britanik dhe përpjekjet e tij për të promovuar kërkimin rreth individit.

Pas kësaj, Oppenheimer studioi në Universitetin e Göttingen-it në vitin 1926, duke fituar doktoraturën në moshën vetëm 22-vjeçare. Ndërsa ishte atje, Oppenheimer dha një kontribut të rëndësishëm në teorinë kuantike të zhvilluar rishtazi dhe botoi shumë punime mbi të, më e famshmja prej të cilave ishte puna e tij mbi Përafrimin Born -Oppenheimer.

Në vitin 1927, ai u kthye në Harvard si anëtar i Këshillit Kombëtar të Kërkimeve për të studiuar fizikën matematikore dhe një vit më vonë, studioi në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni. Ndërsa ishte atje, ai pranoi gjithashtu një punë në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, si asistent profesor. Për 13 vitet e ardhshme, ai mbajti rolet e tij në të dy universitetet, duke lëvizur mes tyre së bashku me shumë kolegë dhe studentë të tij që e ndoqën.

Përveç kërkimeve në një gamë të gjerë lëndësh, duke përfshirë astrofizikën, fizikën bërthamore, spektroskopinë dhe fizikën kuantike, ai ishte i pari që shkroi teori në vitet 1930 që sugjeronin ekzistencën e vrimave të zeza.

Projekti Manhattan

Ngritja e Hitlerit në Gjermani kishte zgjuar interesin e Oppenheimer për politikën. Në vitin 1936 ai kishte mbajtur anën e republikës gjatë Luftës Civile Spanjolle dhe u njoh me studentë komunistë, por më vonë tërhoqi lidhjet e tij me Partinë Komuniste për shkak të vuajtjeve që Stalini u shkaktoi shkencëtarëve rusë.

Pasi Gjermania naziste pushtoi Poloninë në vitin 1939, Albert Ajnshtajni dhe shkencëtarë të tjerë të shquar kishin paralajmëruar qeverinë amerikane për rrezikun për të gjithë njerëzimin nëse nazistët ishin të parët që do të ndërtonin një bombë bërthamore, duke i kërkuar Presidentit Roosevelt të financonte kërkimin për zhvillimin e një arme bërthamore. Roosevelt krijoi Zyrën e Kërkimit Shkencor dhe Zhvillimit për të mbikëqyrur projektin dhe Oppenheimer bashkoi përpjekjet për të zhvilluar bombën atomike.

Oppenheimer u emërua drejtor shkencor i Projektit Manhattan nga gjenerali Leslie Groves në qershor 1942 për të gjetur një mënyrë për të shfrytëzuar energjinë bërthamore për qëllime ushtarake.

Tre “vende sekrete” u zgjodhën për të qenë pjesë e Projektit Manhattan – Oak Ridge në Tenesin Lindor, Plateau Los Alamos pranë Santa Fe në New Mexico dhe Hanford në shtetin Uashington.

Oppenheimer mbikëqyri ndërtimin dhe menaxhimin e laboratorëve në Los Alamos, përpara se të sillte mendjet më të mëdha në fizikë për të punuar se si të krijonin një bombë atomike. Përfundimisht, Oppenheimer u ngarkua me drejtimin e më shumë se 3,000 njerëzve duke u marrë gjithashtu me problemet teorike dhe mekanike që u shfaqën në procesin e krijimit të bombës.

Testi i parë bërthamor, i koduar Trinity, u zhvillua më 16 korrik 1945.

Testi i parë bërthamor u zhvillua në bazën e Forcave Ajrore Alamogordo, New Mexico, më 16 korrik 1945, të cilin Oppenheimer e kishte koduar Trinity. Shpërthimi ishte i barabartë me 20,000 ton TNT dhe krijoi një top zjarri që arriti temperaturat prej disa milionë gradë.

Në një transmetim televiziv të vitit 1965, Robert Oppenheimer deklaroi se sapo pa shpërthimin e parë të armës bërthamore, ai e dinte se bota nuk do të ishte më e njëjta dhe një frazë nga shkrimet e shenjta hindu kaloi në mendjen e tij: “Tani jam bërë Vdekja, shkatërrues i botëve.”

Hiroshima dhe Nagasaki

Më pak se një muaj pas testit fillestar të suksesshëm, më 6 gusht 1945, një bombardues amerikan B-29 i quajtur “Enola Gay” hodhi bombën e parë atomike në botë në qytetin japonez të Hiroshimës, duke vrarë rreth 80,000 njerëz. Dhjetëra mijëra të tjerë do të vdisnin më vonë nga ekspozimi ndaj rrezatimit.

Vetëm tre ditë më vonë, më 9 gusht 1945, bomba e dytë atomike u hodh në Nagasaki, Japoni, duke vrarë 40,000 njerëz të tjerë menjëherë dhe shumë të tjerë me kalimin e kohës. Këto sulme besohet gjerësisht se kanë qenë të dobishme në bindjen e Japonisë për t’u dorëzuar dhe për t’i dhënë fund Luftës së Dytë Botërore.

Më 6 gusht 1945, bomba e parë bërthamore në histori u hodh në Hiroshima, duke vrarë rreth 80,000 njerëz në çast.
Reja nga shpërthimi i bombës bërthamore në Nagasaki ngrihet në stratosferë në mëngjesin e 9 gushtit 1945. Prandaj, puna e Oppenheimer-it kishte arritur atë që kishte vendosur të bënte.

Kundërshtimi i pasluftës ndaj armëve bërthamore

Pas përfundimit të luftës, në vitin 1947, Oppenheimer u emërua kryetar i Komisionit të Energjisë Atomike të Shteteve të Bashkuara, një pozicion të cilin e shërbeu deri në vitin 1952. Oppenheimer e përdori këtë pozicion për të nxitur kontrollin ndërkombëtar të energjisë bërthamore, për të parandaluar përhapjen bërthamore dhe një garë armësh bërthamore me Bashkimin Sovjetik. Në tetor 1949, Oppenheimer dhe Komisioni i Energjisë Atomike kundërshtuan zhvillimin e bombës me hidrogjen gjatë një debati qeveritar mbi këtë çështje.

Në vitin 1953, Amerika ishte në mes të ndjenjave të forta antikomuniste. Gjatë kësaj periudhe të “Trikthimit të Kuq” të dytë, Oppenheimer u akuzua se kishte simpati komuniste dhe se po vononte emërtimin e agjentëve sovjetikë. Këto akuza, të kombinuara me kundërshtimin e tij ndaj prodhimit të një bombe me hidrogjen, çuan në një seancë dëgjimore qeveritare që rezultoi në heqjen e lejes së tij të sigurisë ushtarake, duke i dhënë fund mandatit të tij në Komisionin e Energjisë Atomike dhe pozicionin e tij si këshilltar në nivelet më të larta të qeveria amerikane.

Federata e Shkencëtarëve Amerikanë dhe pothuajse i gjithë komuniteti shkencor u trondit nga vendimi i qeverisë dhe protestuan kundër gjykimit të tij. Rasti shkaktoi polemika të gjera në botën e shkencës dhe Oppenheimer u bë simbol i një shkencëtari, i cili, ndërsa punonte për qeverinë dhe përpiqej të zgjidhte problemet etike që lindin nga zbulimet shkencore, bëhet viktimë e një “gjuetie shtrigash”. Në vitin 1963, Presidenti Johnson u përpoq të korrigjonte të gabuarën duke e nderuar Oppenheimer me çmimin prestigjioz Enrico Fermi.

Midis 1947-1966, Oppenheimer shërbeu gjithashtu si drejtor i Institutit Princeton për Studime të Avancuara, duke diskutuar dhe kryer kërkime mbi fizikën kuantike dhe relativiste, si dhe duke zhvilluar ide rreth marrëdhënies midis shkencës dhe shoqërisë. Një vit pas daljes në pension, ai vdiq nga kanceri në fyt më 18 shkurt 1967.

(Protothema/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb