Dënohet me 12 vite burg Abas Doga, roja i shkollës 9 vjeçare “Azem Hajdari” në Babrru të Tiranës, i cili kishte abuzuar seksualisht me një nxënëse 15 vjeçare, bashkë me tre të rinj të tjerë. Me 7 vite e 4 muaj burg u dënua Klajdi Poci, ndërsa dy të miturit e marrë të pandehur për këtë dosje janë dënuar me 3 dhe 3.4 vite burg.

Skandali u zbulua pas denoncimit të vajzës që nuk pranoi më shantazhet dhe kërcënimet e tij.

Sipas prokurorisë, ai përdorte filmime të bëra prej tij për të shantazhuar vajzat e mitura.

E gjithë ngjarja ka nisur në vitin 2019, në muajin mars, kur Doga përndiqte 15-vjeçaren dhe e kërcënonte se do i tregonte prindërve të saj që ajo dilte me shoqet larg shtëpisë. E gjendur përballë këtij presioni ajo ishte detyruar ta takonte, ndërsa nuk dinte se makthi do të fillonte pikërisht aty.

  • foto galeri
  • foto galeri

Pas abuzimit seksual, 65-vjeçari e shantazhoi të miturën për një vit rresht ndërsa refuzimi i saj për disa kohë bëri që Doga të shkruante emrin e saj dhe fjalën “K…” në çdo mur të lagjes duke i bërë të ditur se nëse nuk shkonte me të, “hakmarrja” do vazhdonte.

“Mbaj mend që ka qenë data 12.04.2019 që ky shtetas më kishte shkruajur emrin nëpër pallate. Unë atë ditë kam qarë gjithë ditën dhe për 3 javë prindërit nuk më lanë që të dilja nga banesa. Kur dola nga banesa dhe shkoja në shkollë ky shtetas, i cili ishte dhe roje e shkollës ku unë bëja mësim, nuk më linte rehat dhe më ngacmonte sapo më shihte duke thënë; ‘Hajde tek toka’. Pas më ka shkruajtur emrin herën e parë dhe në muret e pallatit më thoshte se do ma shkruante përsëri nëpër mure nëse nuk shkoja tek toka e tij për të kryer marrëdhënie. Pas rreth një jave ai më shkroi sërish emrin nëpër mure dhe unë jam ndjerë e detyruar që të shkoja përsëri tek toka e tij. Edhe këtë herë, pra herën e dytë, kam shkuar në orën 18:30, tek shtëpia që përmenda më sipër. (Në këtë pjesë të dëshmisë vajza flet dhe për filmimet që 65-vjeçari ka bërë teksa e përdhunonte, ku për arsye etike vendosim ta censurojmë).

Tre katër ditë pas ngjarjes, ku Abazi më kishte bërë edhe video në telefonin e tij, unë kam takuar shtetasin me inicialet K.P., (identitetin po e japim me iniciale), i cili banonte në afërsi të pallatit tim me qira. Ky shtetas më ka thënë që të shkoja tek toka ku unë kisha shkuar me Abazin, pra tek shtëpia ku kisha kryer marrëdhënie seksuale. Unë fillimisht kam refuzuar por më pas ky shtetas më ka treguar disa video e foto që mua më kishte bërë Abazi. Më tha se nëse nuk shkoja tek toka, ai do t’ju tregonte videot dhe fotot njerëzve. Unë jam detyruar që të shkoja tek shtëpia që përshkrova më sipër. Më të kam kryer marrëdhënie seksuale vetëm një herë dhe e kam bërë për arsye që unë përmenda më sipër. Me shtetasin Abaz Doga kam shkuar tek shtëpia në fjalë dhe kam kryer marrëdhënie mbi 15 herë. Hera e fundit që kam kryer marrëdhënie seksuale me shtetasin në fjalë është muaj mars i këtij viti”,- rrefeu e mitura asokohe.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb