Temperatura rekord për dimrin britanik sot në Britani të Madhe, ku në veçanti Londra regjistroi ditën e dytë radhazi të temperaturave të larta të pashembullta që kur ekzistojnë regjistrimet e “Met Office”, zyra meteorologjike kombëtare.

Niveli më i lartë u regjistrua në Kew Gardens, kopështi gjigant botanik i kryeqytetit në bregun jugor të Tamizit, ku në mesditë termometri arriti 21,2 gradë Celsius, më nxehtë se sa në Iniza, thekson BBC-ja, duke kujtuar se rekordi i mëparshëm është regjistruar në vitin 1998, 21 vite më parë.

Një rekord temperature të lartë u regjistrua gjatë muajit shkurt edhe në veri ishullit, ku në Skoci arriti në 18 gradë Celsius duke kaluar nivelin historik prej 17,9 gradë që ishte regjistruar 120 vite më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb