Danimarka do të dhurojë pajisje ushtarake dhe do të ofrojë mbështetje financiare për Ukrainën, me një total prej 1.7 miliardë korona daneze (228 milionë euro ose 249.81 milionë dollarë), njoftoi sot ministri danez i Mbrojtjes Trolls Lund Poulsen.

Ministri tha se Danimarka do të reduktojë praninë e saj ushtarake në Irak nga fillimi i vitit 2024 dhe në vend të kësaj do të fokusohet në forcat e armatosura në shtetet baltike, duke i ofruar NATO-s një batalion për të mbrojtur atë rajon.

Batalioni do të numërojë nga 700 deri në 1200 ushtarë dhe pritet të vendoset në Letoni për katër deri në gjashtë muaj çdo vit. Në muajt e mbetur të vitit, trupat do të qëndrojnë në Danimarkë, të gatshme për t’u vendosur në shtetet baltike në rast krize, njoftoi ministria e mbrojtjes.

“Ne duhet të përgatitemi që prania e Danimarkës në vendet baltike të jetë afatgjatë dhe se ekziston nevoja për një ekuilibër midis të pasurit ushtarë në terren dhe gatishmërisë për dislokimin e tyre nga Danimarka,” tha Poulsen.

Danimarka do të tërheqë një nga njësitë e saj të sigurisë dhe shoqërimit prej gati 105 trupash në Irak nga shkurti i vitit 2024, por do të vazhdojë të ofrojë personel dhe këshilla për misionin e NATO-s në Irak, tha ministria e mbrojtjes.

Shuma prej 1.7 miliardë korona është “donacioni më i madh i Danimarkës deri më sot”, nënvizoi ministria në një deklaratë.

Dhurimi, i cili përfshin kryesisht automjete të blinduara, predha mortajash dhe ura të lëvizshme ushtarake, e çon ndihmën ushtarake të Danimarkës për Ukrainën në 11 miliardë korona (1,47 miliardë euro ose 1,61 miliardë dollarë) që nga fillimi i pushtimit rus.

“Pajisjet e përfshira brenda paketës janë thelbësore për t’i hapur rrugën tankeve dhe automjeteve të blinduara të vijës së parë të Ukrainës,” tha ministri i përkohshëm i mbrojtjes.

Në janar, Danimarka i dha Ukrainës 19 sisteme artilerie Caesar të prodhimit francez dhe njoftoi në prill se do të blinte 14 tanke Leopard 2 me Holandën për t’ia dhënë Ukrainës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb