Një “regjistër i dëmeve” që liston të gjitha dëmet e shkaktuara nga Rusia gjatë luftës së saj në Ukrainë është i rëndësishëm për rindërtimin e vendit të shkatërruar nga lufta, tha kancelari gjerman Olaf Scholz pas mbërritjes në samitin e Këshillit të Evropës në Reykjavik.

Regjistri ishte “parakushti” që aleatët e Ukrainës të punonin mbi një plan të përbashkët për rindërtimin e vendit, tha Scholz, duke shtuar se kjo ishte “me rëndësi të madhe” për të ardhmen e Ukrainës.

Udhëheqësit evropianë janë mbledhur në Reykjavik për një samitin e Këshillit të Evropës, organi që qeveris të drejtat e njeriut në kontinent. Është vetëm samiti i katërt i trupit diplomatik në pothuajse 75 vjet të themelimit të tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: