Qyteti i Ulët bavarez i Abensberg, i cili ka rreth 14,000 banorë në Hallertau, ishte skena e të shtënave të përgjakshme mbrëmjen e djeshme.

Rreth orës 18.10 minuta të pasdites, kalimtarët kanë njoftuan policinë për të shtëna me armë zjarri para dyqanit Edeka në Straubinger Strasse në Abensberg. Kur oficerët arritën në vendngjarje, gjetën një serb 37-vjeçar të vrarë nga disa të shtëna, shkruajnë mediat gjermane.

Të dyshuarit, dy shqiptarë të Kosovës të moshave 41 dhe 30 vjeç kishin ikur nga skena e krimit. Menjëherë policia u vu në kërkim të autorëve.

  • foto galeri

Shkëmbimi i dytë i zjarrit

Rreth gjysmë ore më vonë, të tjera të shtëna janë dëgjuar në Abensberg. Dy automjete u ndalën pranë njëra-tjetrës në kryqëzimin e rrugës së vreshtit dhe rrushit, rreth pesë minuta larg skenës së parë. Drejtuesit u grindën shkurtimisht me dritaret e hapura, pastaj njëri qëlloi mbi tjetrin tri herë.

Një 46-vjeçar i plagosur rëndë u dërgua në spital. Edhe ai është serb. Të dy të dyshuarit fillimisht u arratisën, por më pas janë arrestuar nga ana e policisë. Arma e krimit u sekuestrua.

Struktura kriminale?

Policia, fill pasi ndodhi vrasja, kontrolloi shumë apartamente rreth e rrotull. Armët e shumta të gjetura gjatë kontrolleve kanë hedhur dyshime se në këto zona veprojnë grupe të strukturuara kriminale. Dyshohet se grupet janë të organizuara në bazë të etnisë.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb