Marina Mbretërore thotë se ka shoqëruar një fregatë dhe anije cisternë ruse në ujërat afër Britanisë së Madhe.

HMS Portland u vendos nga Plymouth për të gjurmuar Admiral Kasatonov (një fregatë me raketa të drejtuara ruse të klasit Gorshkov) dhe cisternë mbështetëse, Akademik Pashin.

Fregata britanike e tipit 23 i mbuloi rusët përmes Kanalit Anglez të dielën në mëngjes, ndërsa ata u nisën drejt Detit të Veriut, pasi lundruan në veri përmes Gjirit të Biskajës.

Oficeri komandues i anijes, komandanti Ed Moss-Ward tha: “Marina Mbretërore reagon në mënyrë rutinore ndaj anijeve luftarake shoqëruese në ujërat tona territoriale dhe zonat detare ngjitur për të siguruar pajtueshmërinë me ligjin detar dhe për të parandaluar aktivitetin keqdashës.

“Shoqërimi i grupit rus të punës së bashku me partnerët aleatë demonstron përkushtimin e Marinës Mbretërore dhe aleancës së NATO-s për ruajtjen e sigurisë detare, e cila është thelbësore për interesat tona kombëtare”.

Admiral Kasatonov ka operuar në Mesdheun lindor që nga fillimi i vitit 2022, ndërsa Akademik Pashin ishte në rajon në fund të vitit të kaluar.

Rusët kaluan përmes ngushticës së Gjibraltarit të mërkurën e kaluar dhe luftanijet e NATO-s i kanë shoqëruar gjatë gjithë udhëtimit të tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb